MTV’nin çizgi filmi Vatikan’ı ayağa kaldırdı

Danimarka'da bir gazetenin Hz. Muhammed'e hakaret içeren karikatürleri yayınlamasıyla oluşan kriz ortamı yumuşarken şimdi de Hıristiyan din adamları hakkında olumsuz portreler çizen bir çizgi film, Almanya'da ortalığı birbirine kattı.

Vatikan’ı küplere bindiren filmde elinde taramalı tüfekle kilisede dolaşan bir papa, dizlerine kadar yolsuzluğa batmış kardinaller ve üç kağıtçı din adamları konu ediliyor. MTV’nin 3 Mayıs tarihinden itibaren yayına sunmaya planladığı çizgi filme en büyük eleştirilerden biri de Gençliğin Korunması Dairesi’ne bağlı Gençlik Medya Koruma Komisyonu’ndan (KJM) geldi. KJM Başkanı Wolf-Dieter Ring, MTV’nin Genel Müdürü Catherine Mühlemann’a yazdığı açık mektupta bu yayından vazgeçmelerini istedi.

Çizgi filmin yapımcısı olan BBC’nin bile protestolara kulak verdiğini vurgulayan Ring, MTV yönetiminin bu çizgi filmi yayına koymadan önce iyi düşünmelerini istedi. Ring ayrıca çizgi filmin yayına sunulması durumunda ilk bölümden itibaren çizgi filmin içeriğini inceleme altına alacaklarını da söyledi.

Alman Katolikler Merkez Komitesi’nin (ZdK) ardından Köln Katolik Merkez Piskoposluğu da bir açıklama yaparak MTV’nin ‘Katolik kilisesi ve Hıristiyan inancı ile iğrenç bir şekilde dalga geçen söz konusu çizgi filmden’ bir an önce dönmesi gerektiğini kaydetti. Köln Katolik Merkez Piskoposluğu, filmin TV Today dergisinde çıkan reklamlarını da sert bir dille eleştirdi.

Almanya’da Hıristiyan Birlik’ten bazı politikacılar da çizgi dizinin yayınlanmasına tepkili. Poptown’nun dini değerleri rencide ettiğini ileri süren Joachim Herrmann, MTV’den diziyi yayınlamamasını istedi. Bavyeralı siyasetçi Herrmann, bu kadarla da kalmayıp dini sembollerin daha iyi korunabilmesi için yasaların sıkılaştırılmasını talep etti. Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Başkanı Rıdvan Çakır da konuyla ilgili bir açıklama yaparak dini değerlere saygı göstermeyen tüm yayınlara karşı olduklarını söylemişti. Başkaların inancına saygı göstermenin, değerlerine değer vermenin insani bir meziyet olduğunu söyleyen Çakır, ‘Popetown’ gibi yayınları kınadıklarını belirtmişti.

Söz konusu tepkilere cevap veren MTV ise yayınladığı savunmada “Popetown mizaha özgü, abartma, yabancılaştırma ve parodi yöntemlerinden yararlanıyor. Dizi, seyirciyi kutuplara ayırdığı gibi, herkese hitap eden bir yapım da değil. Ama haraket ve aşağılama içermiyor” ifadelerine yer verdi.

‘Popetown’ adlı çizgi filmde papaz kıyafetli birisinin elinde taramalı silahla kilise içinde dolaşıyor, papaz çocukça hareketlerde bulunuyor ve tüm kilise papazın oyun alanı olarak gösteriliyor. Ayrıca çizgi filmde bir kardinalin yetim çocukları esir gibi sattığı, bazılarının küçük çocuklara karşı cinsel tacizde bulunduklarına dair görüntülerin olduğu da belirtiliyor. ‘Popetown’ İngiltere’de yoğun protestolar neticesinde yayına sunulmamıştı. Katolik Kilisesi ve DİTİB tarafından eleştirilen çizgi film, Avustralya’da yayına sunuldu, İngiltere’de ise DVD olarak satılıyor.