‘Muasir medeniyet yolunda önemli bir asama geçildi’

ANKARA - Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 67. yöldönümü nedeniyle Türk Dil Kurumu'nda bir anma töreni ve "Atatürk Dönemi Türk Dis Politikasi" konulu açik oturum düzenlendi.

Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasindan sonra açik oturumun açilis konusmalarina geçildi. Ilk konusmayi yapan Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Atatürk’ün kurdugu ve en büyük eseri olan Cumhuriyet’in bugün çok daha güçlü oldugunu ve ileriye dogru emin adimlarla yürüdügünü söyledi. Atatürk’ün Türk ulusuna hedef olarak gösterdigi muasir medeniyet seviyesine ulasilmasi yolunda çok önemli bir mesafe alindigini, bu yolda önemli bir merhalenin 3 Ekim’te geride birakildigini ifade eden Erdogan, AB ile katilim müzakerelerine baslanmasinin önemine degindi.

Çok agir bir bedel karsiliginda kurulan Cumhuriyet’in degerini bilmenin en iyi yolunun, onu kuran degerlere sahip çikmaktan geçtigini dile getiren Erdogan, bagimsizlik, laiklik, demokrasi gibi Cumhuriyet’in temel degerlerini hayata geçirmek için hükümet olarak canla basla çalistiklarini bildirdi. Erdogan, hükümetinin son 3 yildir izledigi politilar sonucu Türkiye’nin uluslararasi camianin etkin ve saygideger ülkelerinden biri haline geldigini kaydetti.

Atatürk’ü anlamanin ve anmanin en iyi yolunun O’nun ileri gürüsçülügü, yenilikçiligi ve akilcilik yönleri üzerinde düsünmek oldugunu ifade eden Erdogan, “Cumhuriyet’in temel degerleri, bu millet için ayirici degil, birlestirici ve bütünleyici özellikler tasir. Bu degerlerin korunmasi için herkesin çaba göstermesi gerekir. Hükümetim adina mutluluk ve gururla söyleyebilirmi ki, Türkiye dünyayi hayrete düsüren reformlarla Gazi Mustafa Kemal’in isaret ettigi muasir medeniyet hedefine dogru hizla yürümektedir” diye konustu.