Muayene rekoru Antalya’nın

Uzayan hasta kuyrukları ile Antalya kişi başına düşen ortalama muayene sayısında Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor

İki milyon insanın yaşadığı kentte her bir birey yılda 5,3 kez hastanelerden faydalanıyor. Kişi başına düşen ortalama muayene sayısında Türkiye rekorunun Antalya’ya ait olduğunu açıklayan yetkililer, artan taleplere cevap vermekte zorlandıklarını bildiriyor. Yeni sağlık yatırımlarına ihtiyaç duyulan kentte akla gelen ilk çözüm ise devam eden yatırımları hizmete sokmak ve hastanelerin üzerindeki aşırı yükü 1. basamak sağlık kuruluşlarına kaydırmak.
Aşırı göç ve artan turist sayısı Antalya’yı sorunlar yumağına dönüştürüyor. Alt yapısını bu hızlı artışa uyduramayan Antalya, eğitimden sağlığa bir çok konuda sıkıntı yaşıyor. Yenisi hastane binasına kavuşacağı günü bekleyen Antalya’da tüm hastaneler yüzde 90’ın üzerinde doluluk oranına sahip. Kent sağlık alanında bir de Türkiye rekoruna sahip. Bir hasta, bir yıl içinde 5,3 kez sağlık hizmeti alıyor. Bu oran Türkiye’de 1,24-2,74 arasında değişiyor. Rakamların rekor düzeyde olduğunu söyleyen Sağlık İl Müdürü İbrahim Gök ise sınırlı kaynaklarla, sonsuz ihtiyaçlara cevap vermeye çalıştıklarını söylüyor.

Kent merkezindeki iki devlet hastanesinin başhekimleri ve üniversite hastanesinin başhekim yardımcısı ile basın mensuplarının karşısına geçen İbrahim Gök, gazetecilerin sorularına cevap verdi. Antalya’daki sıkıntının bir çok nedene bağlı olduğunu belirten Gök, ana nedeni göç ve turizm olarak açıkladı. Antalya’nın her yıl çok ciddi sayıda insan göçüne maruz kaldığı için yatırımların yetersiz kaldığını kaydeden Gök, gelişen turizmin de kendilerini zorladığını ifade ederek, “Geçen yıl Antalya’ya 7,5 milyon yabancı geldi ve burada hizmet aldı. Bir de bu insanlara hizmet vermek için Antalya’ya gelenler var. Buna bir de 4,5 milyon civarında yerli turisti ekleyin. Sadece bu insanların yüzde 10’u sağlık hizmeti alsa rakam ortada. Antalya’nın rakamları çok büyük. Diğer şehirlerle arasında kıyas götürmeyecek bir fark var.” diye konuştu.

TEDAVİ OLMAK İÇİN ANTALYA’YA GELİYORLAR

Antalya sadece kentte yaşayanlara değil, diğer illerden gelenlere de sağlık hizmeti veriyor. Turizm kentindeki sağlık imkanlarından faydalanmak isteyen hastalar Antalya’ya akın ediyor. Sadece Isparta, Burdur gibi yakın illerden değil, Denizli, Muğla, Afyon gibi şehirlerden gelenler de var. Bu durumunun Antalya’nın sahip olduğu teknolojik imkanlarla açıklanabileceğini dile getiren İbrahim Gök, “Teknolojik alt yapımızı sürekli geliştiriyoruz. İnsanlar kendi şehirlerindeki hastaneler aynı hizmeti vermediği için Antalya’ya geliyor. Arz artınca, talepte de yoğunluk oluşuyor.” diye konuştu.

Yeşil kartlı hastaların da hastane yoğunluklarını artırdığına işaret eden Gök, Antalya dışından gelen çok sayıda yeşil kartlı hastanın tedavi edildiğini anlattı. 2005 yılı içerisinde Antalya’da 53 bin 558 hastaya yeşil kart verilmesine karşın, 792 bin 7 yeşil kartlının sağlık hizmeti aldığına dikkat çeken Gök, bu hastalar için devletin 18 milyon 221 bin 589 YTL harcama yaptığını vurguladı.

KUYRUKLAR BASININ ABARTMASI

Son günlerde devlet hastanelerinde uzayıp giden kuyruklar olduğu yönündeki haberlere de değinen Gök, bunların abartı olduğunu söyledi. Kuyrukların genellikle ulusal alt yapı bozukluğu ile ilgili olduğunu hatırlatan Gök, “SSK, Yeşil Kart ve Bağ-Kur provizyonları verilemediği zamanlarda kuyruk oluşuyor. Hastanelerimizdeki kuyruklar hiçbir zaman 50 metreyi geçmedi. Haberlerde anlatıldığı gibi 1 kilometre olmadı. İnsanlar sabah saat 5’te geldikleri için biz de saat 7’de sevk vermeye başladık. Saat 9 olduğunda ise hastanede kuyruk kalmıyor.” açıklamasını getirdi.

Zor şartlar altında hizmet vermeye çalıştıklarını ifade eden Antalya Devlet Hastanesi Başhekimi Arif Bulut ile Atatürk Devlet Hastanesi Başhekimi Arıcı ise kendilerini başarılı bulduklarını dile getirerek şöyle dediler: “Mevcut yapı ve şartlar ile fiziki kapasite göz önüne alınınca verilen hizmet başarılıdır.”

PARMAĞI KANAYAN DA AMELİYAT OLMASI GEREKEN DE HASTANELERE KOŞUYOR

2005 yılı içerisinde yapılan çalışmalara bakıldığında insanların hala hastaneye gitme alışkanlığından vazgeçmediği görülüyor. Bir yıl içerisinde 8 milyon 646 bin 783 hastaya kişiye bağlık hizmeti verilirken, bu hastaların yüzde 65’i hastaneleri kullandı. Birinci basamak sağlık kuruluşlarını tercih edenlerin oranı ise sadece yüzde 35’te kaldı. 14 devlet, 2 üniversite 13 özel hastanenin bulunduğu Antalya’da 3 bin 690 yatağa sahip. 6 bin 658 sağlık personeli bulunan kentte geçen yıl 115 bin 909 ameliyat gerçekleştirildi.