Muayenehanesi olan hekim kalmayacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "4 ay sonra muayenehanesi olan doktor kalmayacak" diye konuştu.

Sağlık açısından yeni bir sayfa açtıklarını anlatan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “4 ay sonra muayenehanesi olan doktor kalmayacak” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ”Tabipler Odasının neye tepki göstereceğini, neye tepki göstermeyeceğini düşünerek bir sağlık programı yapacak halimiz yok. Biz bu programı (kamu hastanelerinin özerkleştirilmesi) halkımız için yapıyoruz” dedi.

Bakan Akdağ, çeşitli temaslarda bulunmak için geldiği Samsun’da Valiliği ziyaret etti. Burada yaptığı açıklamada, Samsun’a mükemmel bir sağlık kampüsü yapmaya kararlı olduklarını vurgulayan Bakan Akdağ, bunun anlamının şehrin içindeki sağlık alanlarının hepsinden çekilecekleri anlamı taşımadığını vurguladı.

”Özellikle Mehmet Aydın Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle ilgili bazı spekülasyonların ortaya atıldığı bana ifade edildi” diyen Akdağ, şöyle devam etti:

”Mehmet Aydın Hastanemizin bulunduğu alanda, sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Bu nasıl şekillenecek, hangi birimler orada kalacak, başka hangi birimleri oraya getirerek, sağlık hizmetini verimli bir şekilde buluşturabiliriz, bunu bu şehirde yaptığımız çalışmalarla toplantılarla belirlemiş olacağız ama net olarak ifade edeceğimiz husus, Mehmet Aydın Hastanemizin bulunduğu alanda sağlık hizmetine devam edeceğimizdir.”

TAM GÜN YASASI

Sağlıkta Tam Gün Yasası ile yaklaşık 4 ay sonra artık Sağlık Bakanlığı hastanelerinde muayenehanesi olan hiçbir hekimin kalmayacağının altını çizen Bakan Akdağ, büyük ölçüde bu konudaki problemleri aşmış olduklarını ifade etti.

Tam Gün Yasası’nın vatandaşların lehine bir uygulama olduğunu belirten Bakan Akdağ, şunları kaydetti:

”Bir anlamda tarihin bir sayfasını kapatıyoruz, sağlık açısından yeni bir sayfa açıyoruz. Bu nedir, nasıl bir sayfadır? Vatandaşımız, işçimiz, memurumuz, yeşil kartlımız, çiftçimiz sağlık hizmeti almak için devlet hastanesinde, üniversite hastanesinde sağlık hizmeti alırken bir muayenehane gitmek zorunda kalmayacak. Özel ameliyat, özel muayene parası vermek zorunda kalmayacak, tabii ki vatandaşımızın son derece lehine yeni bir uygulama başlamış olacak.”

KAMU HASTANELERİNİN ÖZERKLEŞMESİ

Gazetecilerin, hastanelerin özerkleşmesi konusunda Türk Tabipleri Birliğinin tepki gösterdiğinin hatırlatılması üzerine Bakan Akdağ, ”Tabipler Odasının bizim dönüşüm programımızda tepkili olmadığı herhangi bir alan var mı? Şimdi Tabipler Odasının neye tepki göstereceğini, neye tepki göstermeyeceğini düşünerek bir sağlık programı yapacak halimiz yok. Biz bu programı (Kamu hastanelinin özerkleştirilmesi) halkımız için yapıyoruz” dedi.

Kamu hastanelerinin, devlete ait özerk kamu kuruluşları olarak hizmete devam edecek olması, yerinden yönetimin geliştirilecek olmasının halka verilen sağlık hizmetini daha da kaliteli hale getireceğini, vatandaşın, sunulan sağlık hizmetine ulaşmasını daha da kolaylaştıracağını ifade eden Bakan Akdağ, şunları söyledi:

”Yerinden yönetim olduğu için işler bugün olduğundan da daha iyi duruma gelecektir. Bunun nesine karşı çıkıyorlar. Bu yerinden yönetim hiçbir zaman özelleştirme olmayacaktır. Bu işe karşı çıkanlar, ”özerkleştirecekler, sonra özelleştirecekler” diyor. Hayır, özelleştirmeyeceğiz. Biz hükümet olarak Türkiye’de özel sağlık sektörüne belli bir pay biçmiş durumdayız. İlk defa kısıtlamalar getiren hükümet de biziz. Tabii ki özel sektör de hizmet edecek ama kamunun sağlıktaki rolü her zaman en ağırlıklı olacaktır. Herkesin cebinde bir özel kuruluşa, bir özel doktora verecek kadar parası yok bu ülkenin. Onun için biz halkımızı korumak durumundayız. Tabip örgütü Tam Gün Kanunu’na da karşı çıkıyor. Bunun anlamı ‘vatandaş muayenehanelere gitsin, eskiden olduğu gibi muayenehanelere taşınsın.’ Tabipler Örgütü hastanelerin birleştirilmesine de karşı çıktı. Bugün vatandaş, hükümetlerimize ”Allah razı olsun” deyip dua ettiği ne husus varsa sağlıkta, bunların hepsine karşı çıktılar, varsın buna da karşı çıksınlar.”

KORUYUCU SAĞLIK HİZMETLERİ

Bir soru üzerine, koruyucu sağlık hizmetlerine önem verdiklerinin altını çizen Bakan Akdağ, koruyucu sağlık hizmetleri nedeniyle Türkiye’de kızamık hastalığının, sıtmanın ortadan kalkmakta olduğunu, tifonun yok denecek kadar gerilediğini, kemik gelişme noksanlığı, kansızlığın çocuklarda büyük ölçüde azaldığını, anne, bebek ölümlerinin ciddi ölçüde azaldığını vurguladı.

”Koruyucu sağlık hizmetleri, temel sağlık hizmetleri asıl olandır, zaten programımızın ruhu da budur” diyen Bakan Akdağ, şu bilgileri paylaştı:

”Önlenebilir kanserler açısından sigara en önemli risktir, dolayısıyla sigara konusunda Türkiye’de attığımız adımlar bütün dünya tarafından takdirle karşılanıyor ve örnek alınıyor. Şu anda 81 vilayetimizde kanser erken teşhis tarama merkezleri kurmuş durumdayız. Vatandaşlarımız buradan hizmet alabilmektedir. Özellikle üç kanser türü için taramalar önemli. Meme kanseri, rahim ağzı ve kolon kanseri için erken teşhis imkanları önemlidir. Bunu da yapmaya başladık. Erken teşhis merkezlerine başvurulduğunda ücretsiz tetkikler yapıyoruz ve erken teşhisi sağlamaya yönelmiş durumdayız.”

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da Bakan Akdağ’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ”Türkiye’de hükümetimizin gerçekleştirdiği ve vatandaşımızın doğrudan yaşam memnuniyetini ve devletten beklentisini en üst düzeye çıkaran sağlıktaki dönüşüm sürecindeki çok büyük katkılarını ve bu anlamda Samsun’a dönük desteklerini ilimiz ve kentimiz adına saygıyla ve taktirle karşılıyoruz” dedi.