Mübarek-Esad-Abdullah üçlü zirvesi

Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile üçlü bir zirve gerçekleştireceği öne sürüldü.

Londra’da yayınlanan El Kuds el Arabi gazetesinin haberine göre ziyaretle hem Mübarek’e geçmiş olsun denecek, hem de son günlerde dünya kamuoyunu meşgul eden İran’a ambargo ve Suriye’nin Hizbullah’a Scud füzeleri verdiği yönündeki iddialar masaya yatırılacak. Gazetenin Batılı diplomatlara dayandırdığı haberine göre üçlü görüşmenin yarın gerçekleşmesi bekleniyor.

Kuveyt haber ajansı KUNA dünkü haberinde Esad’ın Mısır’a tarihi bir ziyaret gerçekleştirerek hem aralarındaki küskünlüğü gidereceğini, hem de son günlerde İsrail’den gelen tehditleri Mübarek’le masaya yatıracağını duyurmuştu. Kuna, geçtiğimiz günlerde Şam’ı ziyaret eden üst düzey Mısırlı yetkililerin Esad’ı Mısır’a davet ettiklerini de yazmıştı.
İki ülke ilişkileri 2005 yılında Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin öldürülmesi üzerine bozulmuş, Mısır Hariri cinayetinin arkasında Suriye’nin bulunduğunu öne sürmüştü. İki ülke ayrıca 2006 yılındaki İsrail-Hizbullah Savaşı ve 2008 yılı sonunda patlak veren Gazze Savaşı’yla da karşı karşıya gelmişti.

Benzer sebeplerden dolayı bozulan Suriye ve Suudi Arabistan ilişkileri de geçtiğimiz yıl Türkiye’nin devreye girmesiyle düzelmiş, iki ülkenin barışması da Lübnan’daki hükümet krizinin çözülmesinde kritik bir rol oynamıştı.

Türkiye benzer bir arabuluculuğu Suriye ve Mısır için de yapmaya çalışmış, ancak bu konuda herhangi bir ilerleme sağlanamamıştı.

Almanya’nın Heidelberg kentinde safra kesesi ameliyatı olduktan sonra yaklaşık 3 hafta ülkesinden uzak kalan Mübarek, Mısır’a döndükten sonra da Şarm El Şeyh’te dinleniyor. Mübarek, bakanlarla ve yabancı misyonlarla görüşmelerini Şarm’da gerçekleştiriyor.

Suriye ile birlikte Mısır da son günlerde özellikle Nil konusunda sıkıntılı günler geçiriyor. Mısır geçtiğimiz hafta Nil Havzası ülkeleriyle gerçekleştirdiği görüşmelerden başarı sağlayamamış ve önümüzdeki yıllarda Nil sularının azalması riskiyle karşı karşıya kalmıştı.

Suriye ise, Lübnan’da faaliyet gösteren Hizbullah örgütüne Scud füzeleri sağladığı yönündeki Amerikan baskısıyla karşı karşıya bulunuyor. İsrail, bu yönde bir girişimde bulunduğunun ortaya çıkması durumunda Suriye’yi taş devrine göndereceği tehdidinde bulunmuştu.