Mübarek ile Olmert bir araya geldi

Mısır'ın, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas arasında yeni bir görüşme ayarlamaya çalıştığı bildirildi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Süleyman Avad, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Olmert’in, Mısır’ın Şarm Eşşeyh beldesinde bir araya geldiğini söyledi.

Avad, görüşmenin amacının Olmert ile Abbas arasında, daha önce Şarm Eşşeyh’te yapılan İsrail-Filistin zirvesi gibi bir zirvenin düzenlenmesi için uygun ortamı hazırlamak olduğunu belirtti.

Olmert ile Mübarek’in ayrıca İsrail ile Filistin arasında esir değişimi, Filistin’de ulusal birlik hükümeti kurma çabaları ve İsrail ile Filistin arasında barış anlaşmasına götürecek doğrudan görüşmelerin canlandırılması konularını ele alacağı kaydedildi.

Mısır, 2005’in şubat ayında, dönemin İsrail Başbakanı Ariel Şaron ile Abbas arasında Şarm Eşşeyh’te yapılan zirveyi organize etmişti.

Abbas ile Olmert de geçen 23 Aralıkta ilk kez bir araya gelmiş, liderler 2001’de kesilen barış görüşmelerini canlandırma konusunda mutabık kalmıştı.