Mübarek’e ‘Yeter!’ sesi yükseliyor

KAHIRE - Misir'da Mübarek karsiti gruplar dün düzenledikleri gösteride Kasim'da yapilacak parlamento seçimlerine uluslararasi gözlemcilerin katilmasi ve seçim sürecini takip etmesi çagrisinda bulundu.

Hüsnü Mübarek’in göreve devam etmesine “hayir” sloganlari atan göstericiler ellerinde cumhurbaskanligi seçimlerine atifta bulunarak “6 milyon kisi evet dedi, ama 70 milyon hayir dedi” yazili pankartlar tasidi.

Farkli muhalefet gruplarinin olusturdugu Mübarek karsiti ittifakta yer alan ve Ulusal Siyasi ve Anayasal Degisim Cephesi adina konusan Kifaye hareketi lideri Geroge Ishak, yabanci insan haklari örgütlerinden seçimleri izlemelerini isteyeceklerini belirtti. Bu kez seffaf ve özgür bir seçim istediklerini vurgulayan Ishak, gözlem taleplerini BM Insan Haklari Yüksek Komiserligi ve BM’nin Cenevre’deki Insan Haklari Komitesi’ne de ileteceklerini belirtti.

Misir’daki en büyük muhalefet gruplarindan Müslüman Kardesler örgütü ise yabanci gözlemci fikrine sicak bakmadigini duyurdu. Örgüt adina açiklama yapan Baskan yardimcisi Muhammet Habip, “Bu tür bir talebimiz yok. Ve onlara güvenmiyoruz” seklinde konustu.

Ulusal Cephe’de yer almayan muhalefet gruplarindan Gad (Yarin) Partisi Genel Sekreteri Vail Nevara ise yabanci gözlemcilerin seçimin adil bir sekilde gerçeklesmesine yardimci olabilecegini ancak asil önemli noktanin çok sayida Misirli gözlemci ve savcilarin bu seçimleri izlemesine izin verilmesi oldugunu ifade etti. Nevara, prensipte yabanci gözlmeci istemediklerini ancak buna karsi da çikmayacaklarini belirterek yabanci gözlemci bulundurmanin tek basina adil bir seçimi garanti edemeyecegini kaydetti.

Mübarek yönetimi, ABD’nin geçtigimiz ay yapilan cumhurbaskanligi seçimlerinde yabanci gözlemci bulundurulmasi çagrisini dinlememis, buna ihtiyaç duyumadigini belirtmisti.

Misir Adalet Bakani’nin baskanlik edecegi bir komite tarafindan organize edilecek parlamento seçimleri üç asamadan olusuyor. Kasim’da baslayacak seçimlerin Aralik ayinda sonlanacak. Yabanci gözlemcilerin seçimleri izlemesine izin verme yetkisi de bu komitede bulunuyor.

Misir’da geçtigimiz ay yapilan ve Mübarek’in yüzde 80’nin üzerinde oy alarak yeniden cumhurbaskani seçilmis, seçimleri izleyen insan haklari temsilcileri oy kullaniminda çok sayida ihlalin yasandigini belirtmisti.