Müceddidî saldırıdan Pakistan’ı sorumlu tuttu (2)

Afganistan'ın eski cumhurbaşkanı Sıbgatullah Müceddidî, bugün kendisini hedef alan intihar saldırıyla ilgili olarak Pakistan'ın gizli servisini sorumlu tuttu.

Bugünkü saldırı nedeniyle ellerinde ve yüzünde yanıklar oluştuğunu ifade eden Müceddidî, “Benim suçum nedir? Benim tek suçum Afganistan’a barış ve refahın gelmesi için çalışmaktır” şeklinde konuştu.

Pakistan’dan 6 kişinin kendisine suikast düzenlemek için ülkeye giriş yaptığı bilgisine sahip olduklarını ifade eden Müceddidî, “Pakistan Devlet Başkanı Pervez (Müşerref) ve Pakistan Gizli Servisi (ISI), Afganistan’ın güvenli ve emin bir yer olmasını istemiyor” dedi.

ISI’nın en büyük düşmanları oduğunu ifade eden Müceddidî, Taliban ve diğer direniş gruplarının Afganistan’da düzenlediği bütün saldırıların arkasında Pakistan’ın olduğunu öne sürdü. Müceddidî, daha önce de ISI tarafından defalarca tehdit edildiğini iddia etti.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tasnim Aslam ise ‘temelsiz’ olarak nitelediği bu iddiaları reddetti. Aslam, “Nerede olursa olsun, masum insanların öldüğü bu tür saldırıları kınıyoruz” dedi.

İki intihar eylemcisiyle birlikte iki sivilin öldüğü, beş kişinin de yaralandığı saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.