Mudanya Belediye Meclisi’nde CHP’lilerden ‘çoğunluk’ eylemi

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, belediye meclisinin kasım ayı olağan ikinci oturumu, CHP'li üyelerin meclise girmemesi dolayısıyla ertelendi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, belediye meclisinin kasım ayı olağan ikinci oturumu, CHP’li üyelerin meclise girmemesi dolayısıyla ertelendi.

Normalde 8 kişiden oluşan AK Partili üyelerden Nalan Baysan’ın meclise gelmemesini fırsat bilen 6 CHP’li, meclis dışında beklerken, salona gelen CHP Grup Sözcüsü Ali Kaya, oturumda hazır bulunmadığını belirterek hazirunu imzalamadı. Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, salt çoğunluğun sağlanamaması dolayısıyla meclis toplantısını 3 gün sonraya erteledi.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Sözcüsü Ali Kaya, meclis oturumuna girmeyerek örnek bir davranış sergilediklerini iddia etti. AKP’li üyelerin yanlış anlamaması için açıklama yapma zorunluluğunu hissettiklerini kaydeden Kaya, “AK Parti grubu şu anda mecliste salt çoğunluğu sağlayacak çoğunluğa sahip değildir. Meclisin toplanmasını ve faaliyetlerin sürdürülmesini CHP sağlıyor. Bunun fark edilmesini istedik.” diye konuştu. AK Parti grubunun kendi içerisinde bu toplantılara özen göstermediğini öne süren Ali Kaya, “AKP kendi üyeleri ile toplantıyı gerçekleştirebilir. Ancak kendi arkadaşları toplantılara iştirak etmiyorlar. Bu durum da bizleri rahatsız ediyor, tepkimiz bunadır.” dedi.

Öte yandan, meclisin bugünkü oturumunda görüşülmesi planlanan arkeolojik ve kentsel SİT alanları ile ilgili planların çalışmalarını da eleştirdiklerini ifade eden CHP’li Ali Kaya, yapılanların Mudanya için olumlu olmadığını ifade etti. Kaya, meclise katılmama eyleminin planlarla ilgili aynı oturma denk gelmesinin kendileri için güzel bir tesadüf olduğunu söyledi.