Mudanya Belediyesi’ndeki mali operasyon tutuklularına 5 tahliye

Bursa'da AK Partili Mudanya Belediyesi'ne yönelik, eylül ayında Mudanya Cumhuriyet Savcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen mali operasyonda tutuklanan, aralarında iki belediye başkan yardımcısı ile bir meclis üyesi ve belediye çalışanları ile esnafların olduğu 17 kişiden 5'i tahliye edildi.

Bursa’da AK Partili Mudanya Belediyesi’ne yönelik, eylül ayında Mudanya Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen mali operasyonda tutuklanan, aralarında iki belediye başkan yardımcısı ile bir meclis üyesi ve belediye çalışanları ile esnafların olduğu 17 kişiden 5’i tahliye edildi.

Edinilen bilgiye göre, savcılıkça ifadelerine müteakip avukatların tahliye taleplerini değerlendiren Mudanya Sulh Ceza Mahkemesi; Belediye Başkan Yardımcısı Kartal S. ile Belediye Meclis Üyesi Atilla K., emlak işleri yapan Atilla Ö., müteahhitlik yapan Hikmet Y. ve İbrahim Y.’nin tahliyelerine karar verdi. Tahliye kararı verilen sanıkların, işlemlerinin tamamlanmasının ardından cezaevinden serbest bırakılması bekleniyor.

Hatırlanacağı gibi, 24 Eylül’de yaşanan tutuklamanın ardından aylık tutukluluk incelemesi için geçtiğimiz ay Mudanya’da Sulh Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkarılan 17 zanlı için tutukluluğun devam kararı verilmişti. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 5 kişinin tahliyesi ile birlikte mali operasyonda tutuklu sayısı 12’ye düştü. Soruşturması devam eden tutukluların, cumhuriyet savcılığı tarafından iddianameleri hazırlanana kadar ‘aylık tutukluluk’ incelemesi için ayda bir Mudanya’da hakim karşısına çıkarılacağı öğrenildi.