Mudanya’da arı yetiştiricilerine sertifika

Bursa'nın Mudanya ilçesinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2014 yılı eğitim ve yayım programı kapsamında Arı Yetiştiriciliği ile Meyvecilik ve Bağcılık kurslarına katılan 120 yetiştiriciye sertifikaları törenle verildi.

Bursa’nın Mudanya ilçesinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 2014 yılı eğitim ve yayım programı kapsamında Arı Yetiştiriciliği ile Meyvecilik ve Bağcılık kurslarına katılan 120 yetiştiriciye sertifikaları törenle verildi.
Güzelyalı Mahallesi’nde düzenlenen sertifika dağıtım törenine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik ile İlçe Tarım Müdürü Şefik Çınar’ın yanı sıra Mudanya Halk Eğitim Müdürü Yardımcısı Ferdağ Taşdelen, Bitkisel Üretim ve Bitkisel Sağlığı Şube Müdürü Abdurrahman Akbulut ve kursiyerler katıldı.
BURSA FLORASI 150 BİN KOVANA BAKABİLECEK KAPASİTEDE
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik, en fazla talep gören kursların başında arıcılık geldiğini belirterek, çiftçilere sadece tarımsal alanda değil yüzlerce alanda hizmet verdiklerini söyledi. Bursa’nın, arıların yararlanarak ürüne dönüştürebilecekleri çok zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğunu ifade eden Çelik, Bursa florasının iyi bir yerleştirme planı uygulandığında 150 bin arılı kovana bakabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydetti. Çelik, Bursa’daki arıcıların yüzde 90’ının kayıt altında olduğunu belirterek, bin civarında arıcı ve 67 bin civarında kovan bulunduğunu söyledi.
3.400 KOVANDAN 35 TON BAL
Bu arada kurslara gösterilen ilgiden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Mudanya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şefik Çınar ise, yetiştiricilerin teorik ve uygulamalı olarak açılan 90 saatlik kurslarda, bol ve daha kaliteli ürünler alabilmeleri için bilgi seviyelerinin yükseltilmesinin sağlandığını kaydetti. Mudanya’daki arı kovanı sayısının 3 bin 400 olduğunu belirten Çınar, kovanlardan alınan bal miktarının 35 ton olduğunu söyledi.