Müdür Balıbey sert konuştu

Yenibosna ilköğretim okulunda yarıyıl kapanış töreninde konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey velileri, çocukların kötü karneleri için kırmamaları konusunda uyardı.

Tatilin boş vakit geçirme zamanı olmadığını söyleyen Ömer Balıbey, çocukların tatilini kitap okuyarak geçirmelerini önerdi. Balıbey, televizyon dizilerine değinerek, “Televizyonlar bir gecede meşhur olmak isteyen, bir gecede hayallerini gerçekleştirmek isteyen o bahtsız çocuklarımızın maalesef umut yeri, sığınma yerleri olmuştur. Yüz bin öğrenciden bir tanesinin başarılı olduğu, 99 bin 999 çocuğumuzun heba olduğu bu sisteme karşı çocuklarınızı uyarınız.” şeklinde konuştu. 1’nci yarıyılın bitmesiyle dağıtılan karnelerin iyi olmaması nedeniyle çocuklarına kızan ailelere seslenen Balıbey, karneden dolayı çocuklara kızılmaması gerektiğini söyledi. Çocukların yatırım yapılan dükkan olmadığının altını çizen Balıbey, “Karnelerinden dolayı çocuklarınızı gücendirmeyiniz. ‘Servis parası verdim, okul parası verdim, dershane parası verdim, bunun karşılığında bunu istiyorum’ derseniz, yanılırsınız. Bunlar sizin tarlanız değildir. Onlar sizin geleceğiniz olan çocuklarınızdır. Bakmaya mecbursunuz, bu çocuklara elbise almaya mecbursunuz, yemek parası vermeye de mecbursunuz.” diye konuştu.
Törene katılanlar arasında yer alan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci törende yaptığı konuşmasında ise, Açıköğretim Lisesi Yönetmeliği ile ilgili medya’da yapılan tartışmalara değinerek “Hiçbir öğrencinin Türkiye’ye neyi kazandıracağını kestirmemiz mümkün değil.” dedi. Çözülebilen sorunların illerde çözüldüğünü, çözülemeyenlerin ise Ankara’ya taşındığını söyleyen Necat Birinci, ”Türkiye artık Ankara’dan yönetilmiyor, Türkiye artık mahallinden yönetiliyor. Sorunlar mahallinde belirleniyor. Bu, gelecekte Türkiye’de nasıl bir yönetime gidildiğini göstermektedir. Başarılı da olacaktır.” şeklinde konuştu.
Artvin yöresi halk oyunlarıyla başlayan törende 7 sınıf öğrencisi Olcay Bağdat kendi çaldığı sazı ile “Türkiyem” türküsünü seslendirdi. Okula katkılarından dolayı Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu’na Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Necat Birinci tarafından plaket verilirken başarılı öğrencilere hediye olarak çeyrek altın takdim edildi.