Müebbet hapis

“Hata sonucu kasten 2 kisiyi öldürmek, kan gütmek suretiyle bir kisiyi teammüden öldürmek ve 2 kisiyi kasten öldürmeye tesebbüs” suçlarindan yargilanan Ismet Meral ve Burak Reis, mahkeme heyeti tarafindan agirlastirilmis 25 yil müebbet hapis cezasina çarptirildi.

Durusmada; Cumhuriyet Savcisi esas hakkindaki mütalaasinda sanik Ismet Meral ve Burak Reis’in ‘hata sonucu kasten 2 kisiyi öldürmek, kan gütmek suretiyle bir kisiyi teammülden öldürmek ve 2 kisiyi kasten öldürmeye tesebbüs’ suçlarindan dolayi fiili hareketlerine uyan 5237 sayili kanunun 7. maddesi delaleti ile 765 sayili TCK’nin 64., 52., 448., 31., 33. maddelerinden ikiser kez ayri ayri, 765 sayili kanunun 64, 450/4-10-son 31., 33. maddeleri ile ayri ayri 5237 sayili kanunun 81, 35, 53. maddeleri geregi isiker kez ayri ayri 24’er yil hapis cezasi ile cezalandirilmalarini ve saniklarin ruhsatsiz silah tasimaktan 6136 sayili kununun 13/1. maddesi uyarinca ikiser yil hapis ve 489 YTL adli para cezasi ile cezalandirilmalarini istedi.

Mahkeme heyeti saniklardan son savunmalarini istedi. Ismet Meral ve Burak Reis ise avukatlarinin yaptigi 4 sayfadan olusan yazili savunmaya katildiklarini belirtti. Saniklar Burak Reis son söz olarak pisman oldugunu, Ismet Meral ise suçsuz oldugunu söyledi.

Son olarak mahkeme heyeti, saniklar Ismet Meral ve Burak Reis’e tayin edilen agirlastirilmis müebbet hapis cezalari ile 4 ay 10 gün geceli gündüzlü bir hücre cezasi ve 489 YTL adli para cezasi ile cezalandirilmalarina karar verdi. Ayni olayla ilgili olarak yargilanan Sevim Gömleksiz ve Özdemir Cici’nin ise haklarinda yeterli delil bulunmadigi için beraatine karar verildi.

Prof. Dr. Sadettin Güner’in agabeyi Coskun Güner, mahkemenin kararinin kendileri için bir anlam ifade etmedigini söyledi. Saniklarin yüz sene de yatsa, bir sene de yatsa kardesiyle yegeninin geri gelmeyecegini belirten Güner, “Ölenler ölüyor. Birileri kalkip böyle adamlarin hakkini savunuyor. Suçsuz yere ölenlerin haklarini savunan kimse yok. Bana göre idamin disinda verilen bütün karar anlamsizdir. Kardesimden, ailesinden kesilen vergilerle bu adamlar cezaevinde hayat sürecek. Yasadiklarina göre aldiklari cezanin ne anlami kaliyor.” dedi.

OLAYIN GEÇMISI

Trabzon’un Boztepe Mahallesi’nde 7 Ocak 2005 gecesi Prof. Dr. Sadettin Güner, esi ve 3 çocuguyla otomobilinde silahli saldiriya ugramis, olayda Prof. Dr. Güner ile 4 yasindaki oglu Selçukhan Güner hayatini kaybetmisti. Olaydan bir gün sonra ayni mahallede, Engin Bayramoglu isimli sahis silahli saldirida öldürülmüs, otomobilde bulunan 1’i çocuk 2 kisi ise yaralanmisti. Her iki cinayetin failleri, Ismet Meral ile yegeni Burak Reis olaydan yaklasik bir hafta sonra yakalanarak tutuklanmisti. Sahislar, ifadelerinde Prof. Dr. Güner ve oglunu yanlislik sonucu öldürdüklerini itiraf etmislerdi.