Müezzinoğlu: 5 yıllık tütünle mücadelemizde 2 milyon kişi sigarayı bıraktı

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, obezite ile mücadele kapsamında tüm sivil sektör ve kamu dinamikleri ile birlikte geçen 5 yılda uygulanan tütünle mücadele çalışmalarını örnek alabileceklerini söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, obezite ile mücadele kapsamında tüm sivil sektör ve kamu dinamikleri ile birlikte geçen 5 yılda uygulanan tütünle mücadele çalışmalarını örnek alabileceklerini söyledi. Son 5 yılda özellikle tütünle mücadelede ciddi düzeyde bir kamuoyu bilincini oluşturabildiklerini belirten Müezzinoğlu, “Ciddi düzeyde bir kamuoyu sahiplenmesi başarabildik. Bu anlamda da tütün kullanımında 2 milyonu aşan vatandaşımızın sigarayı tütün kullanımını bırakabildiğini gördük dolayısıyla toplumun algı yönetimini iyi yapabildiğimizde toplumsal sahiplenmeyi de görebiliyoruz. Toplumsal sahiplenme bizi ancak başarıya götürebilir. Bu örnekten yola çıkarak obezite ile ilgili mücadelemizde daha çok hareketi ve sağlıklı beslenmesi bir araya götürerek inanıyorum ki diyabetle gelecekteki muhataplığımızında ön tedbirlerini büyük oranda almış olabiliriz.” şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Sürmeli Otel’de düzenlenen ‘Geleceğimizi Diyabetten Koruyalım’ programına katıldı. Programa ayrıca TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı M. Temel Yılmaz ve birçok vatandaş katıldı.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, son dönemlerde şeker, yağ, un ve tuz tüketiminin artışı ile birlikte diyabetli insan sayısında da artış olduğunu söyledi.

Diyabet konusunda politika yapıcılarını önemli görevler düştüğünü belirten Ünüvar, “olayları sadece yaklaşık 450 erişkin ve 250 civarındaki çocuk endokrinoloğuna bırakamayız. Hatta diğer sağlık çalışanlarına da bırakılacak kadar basit bir hadise değil. Toplumun top yekün bir araya gelerek bir eylem planı çerçevesinde davranması şarttır. Üniversiteler, belediyeler, sivil toplum örgütleri, meslek mensupları ve medya olayın içine girecek. Dolayısıyla bizim ileride çocuklarımızın bizim yaşlarımıza geldiği zaman daha fazla diyabetle karşılaşmamasını istiyorsak ve diyabete bağlı komplikasyonlarla karşılaşmamasını istiyorsak o zaman bizim mutlaka top yüken bir eylem planı içine girmemiz gerekiyor.” Diye konuştu.

GÜNDE TEK ŞEKERLİ 5 ÇAY İLE VÜCUDUMUZ YILLIK 5 KİLO ŞEKER ALIYOR

Şekerin ilk defa 1801 yılında şeker pancarından üretildiğini belirten Ünüvar, “İlk defa şeker üreten fabrika Almanya’da kurulmuş. 1815 yılında aşağı yukarı yıllık şeker tüketiminin 6 kilogram olduğu düşünülüyor. Bugün bakıldığında Avrupa ortalamasının 70 kilogram civarında olduğu belirtiliyor. Şekerin değişik versiyonlarının değişik gıdalar içerisinde katılarak kullanıldığını biliyoruz. Bütün bu bulgular nihayetinde bir yandan obeziteyi bir yandan da diyabeti körüklüyor. Bizim milli sıcak içeceğimiz çaydır. Çay sürekli tüketilen bir şey. Günde 5 bardak tek şekerli çay içen kişi günlük 100 kalori civarında alıyor. Aylık 3 bin kalori, yıllık ise 36 bin kalori eşittir 5 kilo. Yani günde sadece 5 bardak çayı 5 şekerle içtiğiniz zaman bunun sizin vücudunuza katkısı 5 kilogram şeker. Bir de bunu asansör kullanma ile harcamama noktasında desteklerseniz o zaman aldığınız kilo çok daha fazla oluyor.”

Sağlık Bakanlığı’nın halk sağlığı anlamında sorumluluklarının koruyucu sağlık hizmetini vermek ve sağlık sorunu olanları tedavi etmek olduğunu belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “En önemli konu toplumun sağlık bilincini yükseltebilmek. Toplumun sağlıkla olan iletişimini hayat felsefesini sağlıklı götürebilecek bir bilinci kamuoyuna mal edebilmek. Bunun içinde çok sektörlü bir yapıyı önümüzdeki dönemde çok daha güçlü konuşmamız gerekiyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda tarım ve hayvancılık Bakanlığı, Sivil Toplum Örgütleri, Yerel Yönetimler olmak üzere bu anlamda bireyin öncelikle sağlıklı kalabilmesini ve sağlıklı bir yaşamı sürdürebilmesi adına tüm dinamiklerimizi devreye sokmamız gerekiyor. Bu anlamda obezite, diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar esasında bu bilincin çok hızla topluma mal edilmesi gerektiğinin aciliyet kesp ettiğini gösteriyor.” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki dönemlerde tüm sivil sektör ve kamu dinamikleri ile birlikte obezite ile olan mücadelede geçen 5 yılda tütünle olan mücadeleden örnek alabileceklerini kaydeden Müezzinoğlu, “Geçtiğimiz beş yılda özellikle tütünle mücadelede ciddi düzeyde bir kamuoyu bilincini oluşturabildik. Ciddi düzeyde bir kamuoyu sahiplenmesi başarabildik. Bu anlamda da tütün kullanımında 2 milyonu aşan vatandaşımızın sigarayı tütün kullanımını bırakabildiğini gördük dolayısıyla toplumun algı yönetimini iyi yapabildiğimizde toplumsal sahiplenmeyide görebiliyoruz. Toplumsal sahiplenme bizi ancak başarıya götürebilir. Bu örnekten yola çıkarak obezite ile ilgili mücademizde daha çok hareketi ve sağlıklı beslenmesi bir araya götürerek inanıyorum ki diyabetle gelecekteki muhataplığımızında ön tedbirlerini büyük oranda almış olabiliriz.” açıklamasında bulundu.