Müfettişler göreve başladı

İçişleri Bakanlığı’nca Trabzon’da inceleme yapmak için görevlendirilen 2 mülkiye başmüfettişi çalışmalarına başladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği ve İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun da emriyle merkeze alınan Trabzon Valisi Hüseyin Yavuzdemir ve Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın ardından, bu ilde yaşananlarla ilgili iki müfettiş göreve başladı. Dün gece şehre gelen mülkiye başmüfettişleri Mehmet Ali Özkılınç ve Şükrü Yıldız bugün ilk olarak Trabzon Valiliği’ne gitti.

Valilik makamında Hüseyin Yavuzdemir ve Reşat Altay ile görüşen iki müfettiş, daha sonra emniyet müdürlüğüne gitti. Yaklaşık 2,5 yıldır Trabzon’da meydana gelen olaylarla ilgili inceleme yapan ve emniyet müdürlüğünde de bir süre görüşmelerde bulunan başmüfettiş Şükrü Yıldız, elinde dosyalarla, Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı refakatinde ellindeki dosyalarla birlikte yeniden valilik binasına döndü. Her iki müfettiş Trabzon’daki çalışmalarını sürdürüyor.

Öte yandan merkeze alınan emniyet müdürü Reşat Altay da binadaki özel eşyalarını toplamaya başladı. Altay’ın toplanan eşyaları görevliler tarafından araçlara konuldu.

Vali Yavuzdemir’in görevde kaldığı 869 günlük süre içinde Trabzon’da gerçekleşen ve ülke gündemine oturan önemli olaylar şunlar:

24 Ekim 2004 Mc Donalds’a bomba atılması,

8 Ocak 2005 Profesör Saadettin Güner’in yanlışlıkla öldürülmesi,

6 ve 10 Nisan 2005 TAYAD’lılara linç girişimi,

30 Ocak 2006 Trabzonsporlu Fatih ve Gökdeniz’in eşlerinin araçlarını kurşunlanması,

5 Şubat 2006 Sancta Maria Kilisesi rahibi Andrea Santaro’nun öldürülmesi,

19 Ocak 2007 Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi.