Müftülük görme engellilere kabartma Kur’an-ı Kerim dağıttı

İstanbul Müftülüğü, İstanbul'da Kur'an-ı Kerim öğrenmek isteyen görme engelli vatandaşlara 'Braille' alfabesiyle yazılan kabartma Kur'an-ı Kerim dağıttı

İstanbul Müftülüğü’nün İstanbul Özürlüler Merkezi Altınokta Körler Derneği ve Kağıthane Mütfülüğü’nün de yardımıyla belirlediği 92 engelli vatandaşın bir kısmına Kur’an-ı Kerim’leri bugün Eyüp Müftülüğü’nde düzenlenen törenle teslim edildi. Törene İstanbul Müftü Yardımcısı Arif Gökçe, Eyüp Müftüsü İsa Gürler ile Kar’an-ı Kerim’leri alacak görme engelli vatandaşlar ve bazı davetliler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan İstanbul Müftü Yardımcısı Arif Gökçe, Diyanet İşleri olarak görme ve işitme engelli vatandaşlara iletişim kanallarıyla dini bilgilerin nasıl anlatıldığı hakkında bilgi verdi. Kur’an-ı Kerim’in artık görme engelli vatandaşlar tarafında da okunabileceğini belirten Gökçe, her engelli vatandaşın Kur’an-ı Kerim’i okuyamayacağını, bunun için Braille alfabesini öğrenmeleri gerektiğini söyledi.

Törende söz alan Mustafa Güven isimli görme engelli bir vatandaş ise, annesine kavuşan bir çocuğun yaşadığı mutluluk kadar sevinçli olduğunu söyledi. Güven’in “Annesinden ayrı kalan bir evlat, tekrar annesine kavuştuğunda nasıl bir duygu yaşıyorsa ben de şu an böyle bir duygu yaşıyorum. Biz de Kar’an’a kavuşmuş olacağız artık” sözleri büyük alkış aldı.

Konuşmaların ardından 6 ciltten oluşan kabartma Kur’an-ı Kerim, engelli vatandaşlara dağıtıldı. Törene gelmeyen vatandaşların Kur’an-ı Kerim’leri ise adreslerine gönderilecek.

Engelli vatandaşlar, Braille alfabesini Kur’an-ı Kerimler ile birlikte verilen ‘Braille Kur’an Okumaya Giriş’ kitabıyla öğrenebilecek.