Müftülük “Kerbala ayrılık değil” diyerek Ulu Camii’de Kur’an-ı Kerim okuttu

Bursa Müftülüğü, Ulu Camii'nde, Kerbala'da şehit edilen Hz. Muhammed'in (sav) torunu ve arkadaşları için özel bir program tertipledi.

Bursa Müftülüğü, Ulu Camii’nde, Kerbala’da şehit edilen Hz. Muhammed’in (sav) torunu ve arkadaşları için özel bir program tertipledi. Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “Kerbala ayrılık değil; birlikte yaşayıp, yeni Kerbalaların önüne geçmektir” dedi.

Bursa Müftülüğü tarafından Ulu Camii’nde öğle namazına müteakip düzenlenen programa yüzlerce vatandaş katıldı. Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda müftülük korosu ilahiler seslendirdi. Gazetecilere açıklamalarda bulunan Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Kerbala’nın ayrıştırıcı olmadığını söyledi. Müftü ay, şunları kaydetti: “Muharrem Ayı’nda aşure dağıtılması gelenek olarak ecdadımızdan bize gelmiştir. İçerisindeki farklı renk ve tatlardaki gıdanın bir arada pişirilerek farklı lezzete dönüştürüldüğü gibi, bu gıdalar toplanınca aşure oldukları gibi insanlar farklı dillerde, ayrı düşüncelerde olsalar bile bir araya geldikleri zaman aşure gibi tatlı bir hal alırlar. Aşura çok güzel gelenektir. İnsanların, Kerbala’ya ayrışma unsuru değil, Hz. Hüseyin efendimiz ve arkadaşlarının şehadetinden önce Allah’tan ümmeti Muhammed’in birliğini istediğini unutmamak lazım. O hatıradan yola çıkarak yeni Kerbala’ların yaşanmaması için çaba sarf etmek, dirlik ve birlik içinde ayrılıktan da kaçınmak hem Peygamberimizi (Sas) hem de bu uğurda can veren Hz. Hüseyin’i de memnun eder.”