Müftülük ve ilahiyat imamlara eğitim kursu düzenliyor

Bucak Müftülüğü, Isparta İlahiyat Fakültesi ve Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi ortaklaşa hazırladıkları programla imamlara eğitim kursu düzenliyor.

İlçe Müftüsü Hüseyin Uysal, kursu Diyanet’in çalışma esaslarındaki son değişikliğe göre düzenlediklerini aktarıyor. Daha önce yapılan kursların kurum içi imkanlarla gerçekleştirildiğini anlatan Uysal, “Ortaklaşa yaptığımız bu kursun ufkumuzu açarak kendimizi yenilememizi sağlayacağını düşünüyorum. İmam arkadaşların da çok istekli olmaları bizi daha da memnun ediyor.” diyor. Kursta hitabet, imamlık kabiliyeti ve idari bilgiler eğitim merkezi hocalarınca veriliriken, temel İslam bilimleri ile ilgili dersler ise akademisyenlerce anlatılıyor.

Kursla ilgili bir değerlendirmede bulunan Isparta İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Talat Sakallı, “İlahiyatlar olarak her zaman Diyanet’le ortaklaşa çalışmaya hazırız. Diyanetin çalışma esaslarındaki değişim çok isabetli olmuştur. Çağ bilgi çağıdır. Bugünkü bilgi yarın eski bilgi oluyor. İletişimin ve bilimin bu kadar hızlı olduğu bir ortamda bilgisini yenilemeyen, bilgi donanımını çağın şartlarına uydurmayan her kişi ve kurum bu yarışı kaybedecektir. Hayat daima öğrenmeyi ve öğretmeyi gerektirir.” şeklinde konuşuyor.