Muğla’da mantarların geleceği tartışılıyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ve International Society for Fungal Conversation tarafından ortaklaşa düzenlenen 3. Uluslararası Mantar Koruma Kongresi, Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde başladı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ve International Society for Fungal Conversation tarafından ortaklaşa düzenlenen 3. Uluslararası Mantar Koruma Kongresi, Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde başladı. İspanya ve İngiltere’nin ardından ilk defa Türkiye’de yapılan kongreye, 38 ülkeden mantar konusunda uzman 70 bilimadamı katılıyor. Beş gün sürecek kongrede 100’ün üzerinde bildiri sunularak, mantarların korunması konusunda tartışmalar yapılacak.

Yücelen Otel’de açılış konuşmalarıyla başlayan kongreye Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Ula Kaymakamı Ali Yılmaz, Belediye Başkanı Nadi Şenkal, Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca, Doğa Koruma ve Millî Parklar 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tançur Baygar ve International Society for Fungal Conversation Başkanı David Minter katıldı. Organizasyon Komitesi Başkanı MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu, açılış konuşmasında, “Altı kıtadan 38 ülkeden 70 bilimadamı kongremize katıldı. Burada beş gün boyunca mantarların korunması konusunda farkındalık oluşturacağız. Mantarlarımıza zarar gelmeden gelecek nesillere nasıl ulaştırabiliriz, bunun yollarını arayacağız. Aynı zamanda çok farklı sayıda 100’den fazla bildiriyi tartışıp yeni düşünceler ortaya çıkaracağız. Çarşamba günü yöremizde arazide mantar araştırması yapacağız.” dedi.

Bölge Müdürü Bayrak ise ülkedeki biyolojik çeşitlilik envanterinin oluşturulması amacıyla çalışmaya başladıklarını kaydederek, “Beş yıl sürecek bu proje, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini belirleme konusunda çok ciddi bir başlangıç olacaktır. Benzer projelerle de ülkemizin biyolojik çeşitlilik envanter çalışması tamamlanacaktır. Genel müdürlük olarak ülkemizin canlı türlerinin, bu bağlamda mantar türlerinin korunmasına her türlü katkıyı vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Başkan Çalca, yörelerinde bulunan endemik türlerin tespiti konusunda üniversitenin yaptığı çalışmalara destek olduklarını belirterek, “Muğla’nın ön bahçesi konumunda olan Gökova havzası ekosisteminde yaşayan 34 deniz altı ve 12 karasal tür testi edilmiştir. Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğü tarafından, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması için başvuruldu.” diye konuştu.

Rektör Harmandar da Muğla’nın, sahip olduğu iklim ve diğer ekolojik özellikleriyle çok zengin bir il olduğunun altını çizerek, “Bu kongrenin Muğla’da yapılması, Muğla açısından çok isabetli bir karar. Üniversitemizin akademisyenleri tarafından gerçekleştirilen projeler, türlerimizin korunmasına önemli katkı sağlamaktadır. Her yıl yöremizin kültür ve biyolojik mirasıyla ilgili çok sayıda bilimsel toplantıya evsahipliği yapmaktayız. Bu nedenle mantarların korunması başlıklı kongre için Muğla’nın seçilmiş olmasının bir tesadüf olmadığını düşünüyorum. İnsanlığın ortak değeri olan dünya biyolojik mirasının korunmasına ve zarar görmeden gelecek nesillere ulaştırılmasına önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.” dedi.

Minter de bu kongrenin Türkiye’de yapılmasını çok önemli olduğunu dile getirerek, mantarların korunması ve gelecek nesillere aktarılmasını çok önemsediklerini kaydetti. Konuşmaların ardından Prof. Dr. Harmandar tarafından Minter’e kilim hediye edildi.