Muğla’da teknoloji fakülteleri çalıştayı yapıldı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Teknoloji Fakültesi öncülüğünde, 5. Teknoloji Fakültesi Dekanlar Toplantısı ve Çalıştayı düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Teknoloji Fakültesi öncülüğünde, 5. Teknoloji Fakültesi Dekanlar Toplantısı ve Çalıştayı düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki çalıştaya YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, MSKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Bayramer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

MUTSO Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Göktaş, açılış konuşmasında 2009 yılında kurulduklarını ve ilk öğrencilerini üç yıl önce aldıklarını söyledi. Kuruluş sırasında yapılan çalışmalar ve fakültelerinin önemi hakkında bilgi veren Göktaş, “Beş yıl önce kurulan fakültemizde, şu anda 18 öğretim üyemiz ve 219 öğrencimiz var. Son iki yılda AB proje öneri sayımız 15’e ulaştı. Teknoloji fakültelerinin genel hedefi, sahaya inen ve uygulama yönü daha güçlü olan mühendisler yetiştirmek. Bu çalışmalar sırasında bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürlerimi sunarız.” dedi. Rektör Yardımcısı Erdil ise teknoloji fakültelerinin, başta teknik eğitim fakültelerinin bir tasfiyesi olarak görüldüğünü dile getirerek, “Mühendislik fakülteleri, kendilerinin yok sayıldıklarını ifade etti. Oysa ki teknoloji fakültelerinin kurulma amacı çok daha farklı. Avrupa’da yüksek öğrenim reformu çalışmaları başladı ve bizler de buna uyum sağladık. Yüksek öğrenimdeki dünya çapında olan gelişmeleri iyi takip etmek lazım. Patent, bilimin teknolojiye dönüştürülmesidir. Dünya artık endüstri toplumlarının sırtında değil, bilgi toplumlarının sırtında yükseliyor. Endüstri bilgi dengesini çok iyi korumak gerekiyor. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

MUTSO Başkanı Karakuş ise toplumsal ve ekonomik refahın artması için bilimsel ve teknolojik gelişmelerin giderek önem kazandığını ifade ederek, “Türk sanayicisi, uluslararası pazarlarda sanayinin kendi teknolojisini üretmeden rekabet üstünlüğü kurmanın mümkün olmayacağını, dışa açılma politikalarının sonucunda öğrenmeye başlamıştır. Bu noktada üniversite sanayi işbirliği önem kazanmaktadır. Üniversitelerin sektöre kendilerini iyi tanıtamamaları, sanayinin teknolojik araştırmalara yönelen bir yapısının olmayışı ve Türk sanayisinin uzun yıllar teknoloji transferiyle üretim yapması, şu anda üniversite sanayi işbirliğinin yeterli ve istenen seviyede olamamasının temel nedenleridir.” dedi. Ülke genelinde 35’i faaliyet halinde olmak üzere 49 teknoloji geliştirme merkezi (TGB) bulunduğuna dikkat çeken Karakuş, “Bölgemizde sadece Pamukkale Üniversite bünyesinde bir adet TGB aktif halde çalışmaktadır. Muğla’da TGB oluşturulmasına yönelik ilk adımlar atılmıştır. Odamız, bu projenin kurucu heyeti içerisinde yer almaktadır. Muğla’da oluşturulması planlanan TGB’de yapı teknolojileri, otomasyon, biyoteknoloji, nano teknoloji, enerji teknolojileri ve sosyal medya konularına odaklanılması planlanmaktadır.” ifadelerini kullandı. CİHAN