Mugla Üniversitesi ögrencilerinden sok iddialar

Eski Rektör Ethem Ruhi Figlali zamaninda okulda herhangi bir kavganin yasanmadigini kaydeden ögrenciler, “Sener Oktik rektör oldugu günden bu yana okulda PKK yanlilari ve bölücülere müsamaha gösterildi” diye konustular. Ögrenciler, kavga çiktigi zaman kapilarin kapatildigini, askerlerin içeriye geç girmesinin saglandigini iddia ettiler.

Üzerinde Mugla Üniversitesi yazan çanta ve battaniyelerin daglarda bulundugunu öne süren MÜ ögrencisi G.B. su iddialarda bulundu: “Bu kavgalarin zemini 2 yildir hazirlaniyor. Sener Oktik rektör oldugu günden bu yana okulda Kürtçe olarak ‘Biji Apo – Yasasin Kürdistan’ sloganlari atiliyor. Ben Güneydogulu’yum, Kürt’üm ama bölücü degilim. Burada sag – sol kavgasi yok; PKK’li olanlarla olmayanlar kavgasi var. Maslak’ta benzin istasyonu bombalayan Kenan Avci, okulu askiya alip PKK kamplarinda egitime katildi. Rektör, bunu inkar ediyor. Rektör her seyi biliyor ama üzerine gitmiyor. Mugla basini olaylari örtbas ediyor ve bir çok olay kapali kaliyor. Meselâ 8 ay önce okulda benzer bir kavga çikti. Asker geldi. Asker gelir gelmez kapilar kapatildi ve askerlerin içeriye girmesi geciktirildi. Son olayda da ayni seyler yasandi.”

Ayni okulda ögrenci olan N.A., olaylari çikaranlarin ögrenci kisvesi altinda ‘terörist’ olduklarini öne sürdü. N.A., “Maslak’taki Mehmetçik Vakfi’na ait benzin istasyonunu bombalayan 3 kisi de bu okulun ögrencisi. Lütfi Yoldas, Kenan Avci ve Mehmet Samanli. Bu isimlerin üçü de bombalama olayina karisti. Kenan Avci ve Lütfi Yoldas daha sonra Diyarbakir’da, eylem yapmak üzereyken patlayiciyla yakalandilar. Bu okulun girisinde ‘T.C. Mugla Üniversitesi’ yaziyor, ama iki yildir bölücü örgüt sloganlari atiliyor” iddialarinda bulundu.

Ögrenci M.K., bazi ögrencilerin PKK ile direkt iliskisi oldugunu söyleyerek ve su iddialarda bulundu: “Mugla Üniversitesi’nin çantalari ve battaniyeleri Güneydogu’da daglarda bulunuyor. Askerle çatismaya girenler, okuldan götürdükleri battaniyelerle dagda yatiyorlar. Buna inanmayanlar, orada PKK ile çatisan askeri yetkililere sorsunlar. Kimse çikip bunun sag – sol kavgasi oldugunu söylemesin”

S.T. de, bölücü örgüt yanlilarinin Güneydogulu ögrencileri yanlarina çekmek için tehdit ettiklerini, son 2 yilda bu tür faaliyetlerin çogaldigini öne sürdü. S.T., iddialarini “Ben de doguluyum. Onlarla beraber olmadim diye defalarca tehdit edildim. Dogulu olabilirim, benim annem babam da Kürtçe konusur, fakat biz terörist degiliz. Onlarla bir arada olmam mümkün degil. Bu nereye kadar böyle sürecek? Defalarca Rektör’e durumu bildirdik, üzerine gitmedi, sikayetlerimizi ciddiye almadi. Bu olanlarin sorumlusu basta Rektör olmak üzere okul yönetimidir” seklinde dile getirdi.

A.N. de son olaydan sonra Mugla Valisi Hüseyin Aksoy’un, “Bu çatisma Ögrenci Temsilcisi Konseyi seçimiyle ilgili” seklindeki açiklamalarina tepki gösterdi. Vali’yi kinadigini söyleyen A.N. sunlari söyledi: “2 yildir kampüs ‘Yasasin bagimsiz Kürdistan – Biji Apo – Apo’ya özgürlük’ sloganlariyla inliyor ama, Vali Bey bunu duymuyor. Simdi çikip, kavganin sebebinin Ögrenci Temsilcisi Konseyi seçimiyle ilgili oldugunu söylüyor. Kendisini kiniyoruz. Gelsin okulun halini görsün. Son iki yilda, Ingiliz vatandasi bir Rektör tarafindan okulun ne hale getirildigini görsün. Vali’nin bu yöndeki açiklamalari bölücüleri cesaretlendiriyor”

Ögrenci M.T. de, Mugla basininin okuldaki her seyi bildigini, buna ragmen rektörün gerçegi yansitmayan açiklamalarini ciddiye aldigini öne sürdü. M.T., “Okulda o kadar olay oluyor, hiçbir basin mensubu görmüyor. Gazetelerde rektörün gerçek disi açiklamalari haber oluyor. Birileri artik bu okulu görsün. Yoksa kan gövdeyi götürecek” diyerek yetkililerden yardim istedi.

Öte yandan, okulda, geçtigimiz günlerde ögrencileri daglara çikmaya çagiran brosürler dagitildigi ögrenildi.