Muğla vergi tahsilatında ikinci il oldu

Muğla'da 2005 vergilendirme dönemi gelir vergisi rekortmenleri açıklandı. Bodrumlu mükellef Selahattin Paşalı 278 bin 410 YTL tahakkuk ile ilk sırada yer aldı.

Vergi rekortmenleri sıralamasında ilk 10’a giren mükelleflere, Muğla Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy tarafından plaket verildi.

Bodrum’da gayrimenkul sermaye iradı alanında faaliyet gösteren Paşalı, 278 bin 410 YTL tahakkuk ile ilk sırada yer aldı. Yine Bodrum’dan Süleyman Demir 178 bin 386 YTL tahakkuk ile ikinci, Fethiye’den Süleyman Özyer 169 bin 772 YTL ile üçüncü oldu. Törende konuşan Vergi Dairesi Başkanı Aksoy, ülke genelinde vergi gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 18 arttığını belirterek, “Türkiye’de en çok vergi geliri tahsilatı konusunda Muğla, yüzde 0.54’lük pay oranıyla 13. sırada. Tahsilat artış oranı sıralamasında ise 29 vrgi dairesi arasında ikinci sıradayız” dedi.

Kayıt dışı ekonominin önlenmesi ve vergide adaletin sağlanması bakımından çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydeden Serdar Aksoy, “Bununla ilgili kendimize bir çalışma programı belirledik. 2005 Yılında başlatılan ancak sonuçlandırılmayan çalışmalara devam edilecektir.(Hizmet İşletmeleri, Serbest Meslek Erbabı İncelemeleri, Tarım Sektörü, Kira Gelirleri başta olmak üzere tüm sektörler). Muğla İli ve merkez ve İlçelerimizde, vergi dairelerimizde faaliyet alanları itibariyle tek tek mükellefiyet taraması yapılacak ve mükellef olması gerektiği halde mükellef olmayanların tamamına ilişkin mükellefiyet kayıtları yapılacaktır. Kurumlar Vergisi ve Gelir Vergisi beyanları yeterli görülmeyen tüm mükelleflerle ilgili beyan öncesi ve beyan sonrası değerlendirme çalışmaları başlatılmış olup devam edecektir. Son bir yıl içinde sürekli KDV devreden veya sürekli düşük KDV ödemesinde bulunulan tüm mükelleflerimizle 2006 yılı içinde vergi dairesi müdürlüklerimizce görüşülecek, gerekli görülenler nezdinde vergi incelemeleri başlatılacaktır” şeklinde konuştu.

Açıklanan 2005 vergilendirme dönemi gelir vergisi rekortmenleri listesinin ilk 10 sıralamasında Fethiye ve Bodrumlu mükellefler yer aldı. Mükelleflerin 5’ini Bodrumlu ve 3’ünü Fethiye’den yer alırken, Muğla ve Marmaris’ten birer kişi ilk 10’da yer alabildi.