Muğla’da simit krizi yaşanıyor

Muğla merkezde 11 noktada seyyar büfelerde satılan simitler, belediyeyle Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası'nı karşı karşıya getirdi.

Bu kapsamda 11 noktadaki seyyar büfelerin satışı durduruldu. Sözkonusu büfeler, yarın akşama kadar bulundukları yerden kaldırılacak.

Muğla Belediye zabıtası yetkilileri, ilgili kanunun çok önceden çıktığını belirterek, “Bu uygulamadaki amacımız, ruhsatsız ve sağlık şartlarına uymayan satışları engellemek. Yarın akşam saatlerine kadar merkezde bulunan seyyar satış büfeleri ve araçlarını kaldıracağız. Bütün gıda satışları, ruhsatlı ve hijyen şartlarına uygun yerlerde yapılacak.” dedi.

Uygulama, Muğla Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası’ndan tepki gördü. Oda Başkanı İhsan Özgen, kanunun belediye tarafından yanlış yorumlandığını iddia ederek, “Bu durum, zabıtanın belediyeyi yanlış yönlendirmesi sonucu ortaya çıkmıştır. 5179 sayılı kanuna göre böyle bir yönetmelik konusu yok. Yönetmelik, sadece açıkta satışı engelliyor. Buna sözümüz yok ama Muğla’da açıkta satış yok.” diye konuştu.

Muğla’da 11 noktada simit satıldığını belirten Özgen, “Bu uygulamayla halkın damak zevki bozulacak. Simitler, bakkal ve büfelerde camekân içinde olacak. Muğla simidi marka olmuştur. İlin kültürüne katkısı büyüktür. Memurun her sabah yediği gıdadır. En ucuz ve kaliteli gıda şu anda simittir.” dedi.

Bugüne kadar Ankara veya Ege Bölgesi’nde simit satışlarının Muğla’daki gibi yapıldığına dikkat çeken Özgen, “Özellikle Ege Bölgesi’nde bulunan hiçbir şehirde böyle bir uygulama da yok, böyle bir uyarı da yapılmış değil. Turizm şehri olduğumuz için sanırım Muğla’da kanunlar ayrı uygulanıyor.” diye konuştu.

Muğla’daki simitçiler ise büfeler için belediyeye kira, devlete vergi ödediklerini belirtti. Seyyar simitçiler, “Belediyeye her ay 250 YTL kira ödüyoruz. Bizde 25 YKr olan simit, büfelerde, bakkallarda ve pastanelerde bundan böyle 50 YKr’den satılacak. Zaten Muğla’da dükkan kiraları almış başını gidiyor. Bu simit dolaplarımızın kaldırılmasıyla yeni dükkan mı kiralayacağız? Satışlarımız düşecek ve hepimiz başka sektörlere yönelmek zorunda kalacağız. Hijyen şartlarına uymak için belediyenin talimatıyla bin YTL masraf ederek bu simit dolaplarını ve arabalarını yaptırdık. Fırından çıkan simit, doğrudan bu dolaplara konuluyor. Açıkta simit satmıyoruz ya da başkaları gibi başımızın üzerinde dolaştırmıyoruz.” dedi.