Muğla’da turizm çeşitlendirilecek

Muğla Valisi Temel Koçaklar, turizmde sadece deniz, kum ve güneşle yetinmemelerini, kültür turizminden de faydalanmaları gerektiğini söyledi.

Toplantıda Muğla turizmi hakkında değerlendirmeler ve yapılabilecekler konusunda görüşüldü. Konuşmaların ardından hafta dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon, fotoğraf ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Daha sonra müdürlük bahçesinde bir kokteyl verildi. Halk oyunları gösterisi ve konser sunuldu. Ayrıca Kavaklıdere bakırcılığı ve Milas halıları sergilendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Erdem Uyanık, Muğla turizmiyle ilgili genel bir değerlendirme yaptı ve çalışmaları anlattı. Uyanık, “Vizyonumuz, Muğla’da yeni turizm ürünlerimizle dünya turizmine yeni yönler verecek 12 aya ve bütün coğrafi alanlara yayılmış, kıyı turizmiyle bütünleşmiş alternatif turizm türleri sunarak kalıcı bir turizm politikası oluşturmak. Misyonumuz, mevcut turistik ürün zenginliğinin yurtiçi ve yurtdışı tanıtımının yapılarak en iyi şekilde pazarlanması, devam eden yatırımların hayata geçirilmesi ve Muğla’nın dünya turizm pazarında hak ettiği yere gelmesini sağlamak.” dedi.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ise ilin turizmde sahip olduğu potansiyele imrenerek bakıldığını kaydederek, “Bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirmek için hem yerel hem genel idare olarak birlikte çalışmalıyız. Muğla’ya özel turizm master planının bir an önce yapılması gerekiyor. Mevcut potansiyelini topluca harekete geçirebilirsek, Antalya’nın önüne geçerek Muğla’yı 1 numara yapmamız mümkün.” diye konuştu.

Vali Temel Koçaklar ise, “Sadece deniz, kum ve güneşle yetinmemeliyiz. Muğla, kültür turizminin önemli noktalarından biri. Şehir merkezindeki restorasyon çalışmaları devam edecek. Bunun yanında uluslararası fuarlarda Muğla’yı bundan sonra il olarak tanıtacağız. İlçe ilçe, kasaba kasaba yapılan tanıtımlarda yetersiz kalındığını gördük.” dedi.