Mugla’da yanan orman sahasindan 5 milyon YTL kazanilacak

Türkiye genelinde 2005 yilinin en büyük orman yangininin meydana geldigi Mugla'nin Özlüce köyü Yilanlidag orman sahasinda sürmekte olan agaçlandirma ve orman ürünleri üretim çalismalari basin mensuplarina tanitildi.

Mugla Orman Bölge Müdürü Ibrahim Çiftçi, ülkede orman yanginlarina karsi en hassas illerin basinda geldiklerine isaret ederek, 21 Temmuz 2005 tarihindeki Yilanlidag yanginin ardindan yanan sahalarin süratle temizlenmesine ve buralardaki orman servetinin degerlendirme çalismalarina baslandigini söyledi.

Çiftçi, yanan sahadan 40 bin metreküp yakacak, 22 bin sterlik yonga ve yakacak üretimi beklediklerini belirterek, kurtarilan orman servetinden 5 milyon YTL gelir hedeflendigini kaydetti. Yanan sahanin 50 hektarlik bölümüne bu yil 900 bin kizilçam türü fidan dikilecegini belirten Orman Bölge Müdürü, sahalarin dozerle sürülmesi ve teraslama çalismalarina da baslandigini bildirdi.

Geri kalan yangin sahasinin dogal gençlestirme yoluyla agaçlandirilacagi ve 14 milyon adet tohumdan olusan 700 kilogram kizilçam tohumu atilacagi belirtildi. Çiftçi’nin verdigi bilgiye göre, Yilanlidag orman yangini söndürme ve ayni yerdeki agaçlandirma çalismalari için yaklasik 2 milyon 500 bin YTL harcanacak. Yöredeki orman varliginin kurtarilmasi, üretim ve tasima giderleri için de orman köylüsüne yaklasik 2 milyon YTL ödenecek. Yangin bölgesindeki üretim çalismalarinin önümüzdeki ay içinde tamamlanmasinin planlaniyor.