Muğla’nın Uludağ’ı pek yakında…

Fethiye'nin Seki Beldesi Belediye Başkanı Hüseyin Ünal, Eren Dağı Kayak Merkezi'nin hizmete girmesi ile birlikte beldelerinin Muğla yöresinin Uludağ'ı olacağını belirtti.

Kayak merkezi çalışmalarına 3 yıl önce Kültür ve Turizm Bakanlığı, Seki Belediyesi ve Muğla İl Özel İdare Müdürlüğü katkıları ile başlanıldığını ifade eden başkan Ünal, hizmete girecek olan kayak merkezinin Antalya’ya 150, Fethiye’ye 85 ve beldelerine ise 10 kilomete uzaklıkta olacağını belirtti.

Ödenekler zamanında gelirse Eren Dağı Kayak Merkezinde bu yıl sonunda kayak yapılmaya başlanabilineceğini dile getiren Ünal, böylece Fethiye yöresinde turizmi 12 aya yayma imkanı doğmuş olacağını aktardı.

İspanya, Porkekiz, İsveç, İsviçre ve İtalya gibi devletlerin son 5 yıldır sahil turizmi yanısıra yayla ve kış turizmini de ön plana çıkardıklarını belirten Ünal, beldelerinin kış, yayla ve çiftlik evi turizmine en elverişli belde olduğunu söyledi.

Başkan Ünal, “Eren Dağı Kayak Merkezinin hizmete girmesi ile birlikte Fethiye yöresinde turizm 12 aya yayılmış olacak.Turizm firmaları son 5 yıldır sahil turizmi yanı sıra yayla, kültür, doğa ve kış turzimini ön plana çıkarıyor. Rezervasyonlar internet ortamından yapılıyor. Eren Dağı’nda 5 ay kar erimiyor. İncelemelerde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kayak Fedarasyonu tarafından kayak yapılaması için olumlu rapor verildi.” dedi.

Kayak merkezinin hizmete girmesi ile birlikte beldelerinde yayla ve çiftlik evi turizmini yapılması için çalışma başlatacaklarını söyleyen Ünal, doğal ortamda tatillerini yapacak olan turistlerin tatil sonunda ülkelerine inek süt sağımını, hamur açması ile yufka ekmek yapması ve omlet yapmayı öğrenerek gideceklerini kaydetti.