Muğla’ya yılın ilk karı yağdı

İki yıldır kar yağışının görülmediği Muğla'da bu yılın ilk karı düştü. Vatandaşlar, yağan kar sonrası sabah saatlerinde Kurdu tepesine giderek saatlerce kar topu oynadı.

Muğla’nın Kurdu dağına iki yıl aradan sonra dün gece saatlerinde yılın ilk karı yağdı. Yağan kar sonrası vatandaşlar, beyaza bürünen dağa çıktı. Kar yağışına en fazla sevinen ise çocuklar oldu. Çocuklar kendi aralarında kar topu oynarken, büyükler de çocuklara katıldı. Bazı vatandaşlar kar yağışını bahane ederek yanlarında getirdikleri pekmezi karla karıştırıp yedi. Kar ezmesini kaşıklarla yiyen vatandaşlar, yakınlarına ve komşularına da torbalara doldurarak kar götürdü.

Nait Yayla isimli vatandaş, çok gururlandıklarını belirterek, özel olarak ailecek geldiklerini söyledi. Ayşe İşçi ise uzun zamandan beri kar görmeyince daha bir zevkli olduğunu belirterek, “Çoğu yerde kardan bıkıyorlar ama görmeyen insanlar için çok zor oluyor” ifadelerini kullandı.

Marmaris’ten kar topu oynamak için Muğla’ya gelen Duygu Yücel isimli çocuk ise ailesiyle birlikte geldiğini ve ilk defa kar gördüğünü söyledi.

Muğla Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Yokaş da ailecek gelerek Kurdu dağında kar topu oynadı. Yokaş, Muğla’nın aynı anda dört mevsimi yaşayan ender illerden birisi olduğunu söyleyerek; “Sahil beldelerinde güneş keyfi, Muğla merkezde kar keyfi yapılıyor. Burası Muğla merkeze 10 dakikalık bir mesafede. Bunun kıymetini bilmemiz gerekiyor. Şu anda Fethiye Eren Dağı ile ilgili kayak merkezi yapılması konusunda proje var. Burası da küçük çaplı tesisler ile geliştirilebilir” dedi.