Muhalefet ve medyaya yüklendi

Hafta sonu gerçekleştirilen AK Parti Kızılcahamam kampının ardından Meclis grubunda milletvekillerine seslenen Başbakan Tayyip Erdoğan, muhalefet ve medyaya yüklendi.

AK Parti’nin totaliter bir yapı içinde tek sesli olmadığını ve böyle bir iddiaları bulunmadığını vurgulayan Erdoğan, “Bu kadro istişare yapıp, birlikte düşünüp milli irade adına karar alıyor.” dedi.

Kızılcahamam kampının ardından basında çıkan haberleri eleştiren Başbakan, yapılan oturumlarda 108 vekilin söz aldığını; ancak buna rağmen ‘kimse konuşmadı’ biçiminde haberler yayınlandığını belirtti. Bazı çevrelerin kamp sonrası beklediklerini bulamadığını ileri süren Erdoğan, medyayı tutarlı olmaya çağırdı. Muhalefetin de 2 yıldır acziyet içine düştüğünü savunan Başbakan, ‘Meclis içi ve dışındaki muhalefet ile sivil toplum örgütleri, medya ve bazı mahfillerin’ hükümete karşı hareket ettiğini ileri sürdü. Erdoğan, AK Parti’yi hazmedemeyen çevrelerin bulunduğunu; fakat milletin bu partiyle onurlu yürüyüşünü sürdürdüğünü ifade etti.

Partide totaliter bir yapı yok

Başbakan, AK Parti’ye yöneltilen ‘parti içi demokrasi yok’ eleştirilerine de cevap verdi. Dayatmacı bir anlayış içinde olmadıklarına işaret eden Erdoğan, “Biz dayatmayla, totaliter mantıkla, illa bir makineden çıkmış, tek yapı, tek ses… Böyle bir şey olmanın iddiası içinde değiliz. İdeolojik temalar üzerinden siyaset yapmayan bir partiyiz. Bizi, yaptığımız işler, hizmetler anlatsın istiyoruz. Bu kadro, spekülasyonlarla, aslı astarı olmayan iddialarla da iş görmüyor.” şeklinde konuştu. 73 milyon vatandaşın hukukunu koruma derdinde olduklarını söyleyen Erdoğan, Kızılcahamam kampında ‘ortak bir akıl oluştuğunu’ vurgularken, tek önceliklerinin Türkiye olduğunu söyledi.

Muhalefetin nerede bir hizmet varsa önünü kesmek için çalıştığını ileri süren Erdoğan, “Tabii ortada eser var. Bunu hazmetmeleri mümkün değil. Onun için karalayarak, iftira atarak siyaset yapma, bunların özelliğidir.” ifadelerini kullandı. Başbakan, bu çevreleri kendilerine çekidüzen vermeye ve ülkeye katkı sağlamaya çağırırken sözlerini şöyle sürdürdü:

Siyasî mevta haline gelecekler

“Bunlar da kesinlikle öncekilerin uğradığı akıbete uğrayacaklar. Yani siyasî mevta haline gelecekler.” Erdoğan, eski günleri özleyenlerin amaçlarına ulaşamayacağını belirterek, “Onlar, varsın ebedi muhalefete yeminli olsunlar, beyazın siyah olduğunu halkımıza inandırmaya çalışsınlar. Türkiye istikametini bulmuştur. Sağlam iradesini, sağlam bir duruşla temsil eden kadrolara kavuşmuştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Medyayı da ağır bir dille eleştiren Erdoğan, kamp sonrası çıkan haberleri hayretle okuduğunu belirtti. Görevli vekillerin basın mensuplarıyla konuştuğunu anlatan Erdoğan, buna rağmen çıkan haberlerin birbiriyle çeliştiğini vurguladı: “Bu nasıl bir gazetecilik anlayışıdır, anlamakta zorlanıyorum. Böyle olmamalı.” İktidara geldiklerinden bu yana yaptıkları icraatları medya ve muhalefete hatırlatan Başbakan, “Türkiye’nin kazancından sizin nasıl bir kaybınız var? Eğer Türkiye’nin kazancından bu ülkede muhalefet yapanlar kaybediyorsa bunu da bilelim. Böyle bir mantık var mı?” diye sordu. Hükümetin icraatlarından rahatsız olan çevrelerin uzun yıllar milleti başarıya hasret bıraktığını ileri süren Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu, kafanızı kuma sokmak da nedir? Gözlerinizi kapatarak, sadece kendinize gece yaparsınız.”