Muhammed Aruçi’yi son yolcuğuna sevenleri uğurladı

İslam Ansiklopedisi'nin hazırlanmasında büyük katkıları olan ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olan Prof.Dr. Muhammed Aruçi son yolculuğuna uğurlandı.

İslam Ansiklopedisi’nin hazırlanmasında büyük katkıları olan ve aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Prof.Dr. Muhammed Aruçi son yolculuğuna uğurlandı. Bir süredir kanser tedavisi gören Aruçi’nin cenazesi ülkesi Makedonya’ya gönderildi. Cenaze namazını kıldıran İstanbul Müftüsü Doç.Dr. Rahmi Yaran, Aruçi’nin balkanlardaki hizmetlerinin taktirle anılacağını söyledi.

Prof. Dr. Aruçi için ikindi namazından sonra cemaat cami avlusunda saf tuttu. Namaza Aruçi’nin yakınları ve fakülteden akademisyenler katıldı. Aruçi’nin cenaze namazını Müftü Yaran kıldırdı. Cenaze namazının ardından okunun dauya cemaat hep birlikte katıldı. Duanın ardından Aruçi’yi tanıyanlar cenaze başına gelerek kısa konuşma yaptı. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mürteza Bedir, Aruçi’nin hem ilmi, hem de aksiyon olarak çok önemli bir yeri olduğunu anlatarak meslektaşının ölümünü fakülteleri adına büyük bir kayıp olarak gördüklerini anlattı.

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da Aruçi ile Balkanlarda bulunduğu sırada tanıştığını ve kendisinin balkanlardan ilgisini hiç kesmediğini söyledi. Yaran, “Müslümanların ve Müslümanlığın Makedonya’da olsun dışarıda olsun devamı için gayretleri olan, ilmi çalışmayı hiç bir zaman geride bırakmayan değerli bir kardeşimizdi. Allah rahmet etsin” dedi.

Aruçi’nin cenazesi defnedilmek üzere ülkesi Makedonya’ya gönderildi.

Makedonya’nın Gostivar şehrinde doğan Muhammed Aruçi, 57 yaşındaydı. Bir süredir kanser tedavisi gören Aruçi, özellikle Balkanlar’da yaptığı ilmi ve sosyal çalışmalarla tanınıyordu.