‘Muharrem ayı ve Ehli Beyt bütün Müslümanların değeri’

İlahiyatçı yazar Hüseyin Yağmur, müminlere model olarak önümüzde duran Hz. Muhammed'in (SAS) hayatını örnek alarak onun soyundan gelen Ehli Beyt'e karşı muhabbet beslememiz gerektiğini söyledi.

İlahiyatçı yazar Hüseyin Yağmur, müminlere model olarak önümüzde duran Hz. Muhammed’in (SAS) hayatını örnek alarak onun soyundan gelen Ehli Beyt’e karşı muhabbet beslememiz gerektiğini söyledi.

Antalya’nın Finike ilçesinde Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği (DENİZYILDIZI) ve Finike Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği ‘Muharrem ayı ve Ehli Beyt’e muhabbet’ konulu konferanstan konuşan Yağmur, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (SAS) torunu Hz. Hüseyin’in Kerbela’da 72 sahabeyle birlikte şehit edilişinin 1374. yıldönümü ve Muharrem ayının önemini anlattı. Sahilkent Hal Camii İmam hatibi Bilal Aygün’ün Kur’an tilaveti ile başlayan konferansta lise öğrencisi Mehmet Emre Kartal ve arkadaşının ney, ilahi dinletisi dinleyenleri mest etti.

Müminlere model olarak önümüzde duran Hz. Muhammed’in (SAS) hayatını örnek alarak onun soyundan gelen Ehli Beyt’e karşı muhabbet beslememiz gerektiğini belirten ilahiyatçı yazar Hüseyin Yağmur, “Türkiye’de herkes birbiriyle kardeş ve dosttur.” Bu dostluk maalesef alevi, Sünni meselesine getirilerek birbirimize düşman olmamız isteniyor. Anadolu insanı efendimize öyle sahip çıkmıştır ki yapılan araştırmalarda çocuklarına, Fatıma, Hasan, Hüseyin, Ali isimlerini koyarak bu kardeşliğe önder olmuştur.” diye konuştu.

Ehl Beyt’in hepimize ait bir değer olduğunu söyleyen Yağmur, “Bugünlerde çok güzel gelişmeler oluyor. Ülkemizde Cami cemevi projeleri yapılıyor. İnşallah bu kardeşliğin sembolü devam eder.” dedi. Bu hoşgörülü sürecin artarak devam etmesi gerektiğini, Muharrem ayının da insanları bir araya getiren önemli günlerden biri olduğunu kaydetti.

DENİZYILDIZI’nın fedakâr üyeleri, toplumların birbirlerinin inanç, değer ve kültürlerine sahip çıkması ve değer vermesinin büyük önem arz ettiğini dile getirdi.

Finike Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, konuşmacı olarak gelen İlahiyatçı Yazar Hüseyin Yağmur’a plaket takdim etti. Konuşmaların ardından birlik, beraberlik, dostluk ve kardeşlik için Finike’li vatandaşların elleri topluca semaya kalktı. Finike İlçe Müftüsü Lütfü İmamoğlu’nun yaptığı duanın ardından konferansa katılan vatandaşlara aşure ikram edildi.