Muharrem iftarında birlik mesajı verildi

Kahramanmaraş'ta sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa düzenlediği Muharrem iftarında birlik mesajı verildi.

Kahramanmaraş’ta sivil toplum örgütlerinin ortaklaşa düzenlediği Muharrem iftarında birlik mesajı verildi.

‘Biz bir aileyiz’ temasıyla düzenlenen iftar programında, Gül dedenin okuduğu lokma duasının ardından oruçlar açıldı. Programda konuşan Vali Şükrü Kocatepe, iftar sofrasında oluşan tablonun sürdüğü müddetçe, Anadolu insanını ayrıştırmaya kimsenin gücünün yetmeyeceğini söyledi.

Muharrem ayının kutsiyetini hissederek bir arada olmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlatan Kocatepe, “Geçmişte atalarımız karadan gemileri yürüterek, çağ açıp çağ kapattı. ‘Hasta adam’ diye etrafımızda tamtam davulları çalan tek dişi kalan canavara karşı bir olarak Türkiye Cumhuriyeti mucizesini oluşturdu. Bugün de dağları deliyoruz, denizleri aşıyoruz, kıtaları birleştiriyoruz. Fabrikalar, okullar, yollar yapıyoruz. İnsanımızın hayat standardını yükseltmek için Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü, Çerkezi ve Lazıyla bu ülke toprakları içinde yaşayan herkes, bir, iri, diri olarak geleceğimizi inşa etmeye çalışıyoruz” dedi.

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu da, yaptığı konuşmada, ülkede hakka yürüyen herkesin Alevisi ile Sünni ile aynı mezarlıkta toprağa verildiğini kaydetti. Hortoğlu, “Ölülerinin bile yan yana yattığı bu topraklarda, bizleri ayırmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.” dedi.

Geçtiğimiz hafta Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile makamında sohbet ettiklerini aktaran Hortoğlu, bu hükümet döneminde ya da gelecek hükümetler döneminde Alevi vatandaşların haklarını alacağını ifade etti.

Türkiye ve dünyadaki demokratik gelişmelerin, hakları vermeyen yöneticileri zor durumda bıraktığına işaret eden Hortoğlu, şuhları söyledi; “Ben şunu söyleyebilirim. Bu hükümet döneminde, ya da gelecek hükümet döneminde, ya da ondan sonraki gelecek hükümet dönemlerinde değerli canlar, Aleviler haklarını alacaklar. Çünkü Türkiye’deki ve dünyadaki demokratik gelişmeler bu hakları vermeyen hükümetleri zor durumda bırakıyor. Anlaşmalarımız, Kopenhag kriterleri, Paris şartı, insan hakları evrensel beyannamesi ve Türkiye’de gelinen demokratik seviye, bizim bu haklarımızı er yada geç alınmasını sağlayacaktır diye düşünüyorum.”

Kahramanmaraş Sanaya Odası (MTSO) Başkanı Kemal Karaküçük ise “Hepimiz milli bütünlüğümüzün vazgeçilmez parçalarıyız. Fitnecilerin, milli birlik düşmanlarının bu kültürel derinliğe zarar vermemeleri, dış ve iç düşmanlara fırsat vermemek için Alevi-Sünni kardeşliğini her zaman canlı ve diri tutmak zorundayız” dedi.