Muharrem iftarında birlik mesajları verildi

Alevi-Sünni Kardeşlik Platformu tarafından İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Kardeşliğimize Can Feda' Muharrem iftarında birlik mesajları verildi.

Alevi-Sünni Kardeşlik Platformu tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Kardeşliğimize Can Feda’ Muharrem iftarında birlik mesajları verildi.

İftara, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Galatasaray Kulübü eski Başkanı Adnan Polat, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve çok sayıda davetli katıldı.

Program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Alevi dedesinin okuduğu lokma duasının ardından oruçlar açıldı. Yemeğin ardında konuşma yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, “Bizim için çok önemli ve anlamlı bir buluşma. Bu ay bir ibadet ayı değil, aynı zamanda Resulü Ekrem’in karanlığa terk edip aydınlığa gidişinin yıl dönümü. Bütün İslam âleminin hicri yılbaşını kutluyorum. Bu ay savaş barış ve bereket ayı olduğu gibi savaş ve kavganın yasaklandığı aydır. Günümüz İslam coğrafyasının muharrem ayının anlamından da mesajından da çok uzak olduğunu söyledi. Çiçek, “Kan dökülmeye devam ediyor. Hırsına yenilen insanların neler yapabileceklerini görmeye devam ediyoruz. İslam’ın sevgi ve hoşgörü yüzü vahşetlerle perdeleniyor. İslam coğrafyalarının başka yerlerinde yine kan dökülmeye devam ediyor. İslam toplumlarında tarihsel husumetin kaynağı olan feci olayla birlikte Ehl-i Beyt’e duyulan bu hissi daha da derinleştirmiştir.” ifadelerini kullandı.

“Anadolu coğrafyasında Ali, Hüseyin, Zeynepler vardır ama hiçbir Yezid ve onun soyu yoktur.” diyen Çiçek, şöyle devam etti: “Bizim safımız bellidir. Ortada siyasi tarihten gelen bir sorun vardır. Tarihin bize miras bıraktığı elim hadiseden alacağımız çok ders vardır. İlk yapmamız gereken şey acılara son vermektir. Kahramanmaraş’ta Sivas’ta çok acılar yaşadık. Ayrılırsak hiç bir şey, birleşirsek çok şeyiz.”