Muharrem oruçlarının sona ermesiyle aşureler pişirilmeye başlandı

Aşure pişirmenin yanı sıra Aleviler tarafından yüz yıllardır devam ettirilen 12 kazan kaynatma geleneği bu yıl da tekrarlandı.

Aşure pişirmenin yanı sıra Aleviler tarafından yüz yıllardır devam ettirilen 12 kazan kaynatma geleneği bu yıl da tekrarlandı.

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe köyünde yaşayan Ahmet, Gülbahar Çiçek çifti de bu geleneği yerine getirdi. 12 yıl boyunca 12 gün oruç tutan çift, oruçların sona ermesiyle aşurenin yanı sıra 12 kurban keserek, 12 kazan kaynattı. Hazırlanan aşure ve yemeklerin başında Alevi Dedesi tarafından dua okunmasının ardından aşure ve yemekler, başta Göktepe köyünde bulunan çocuk ve öğrenciler olmak üzere davetlilere ikram edildi.

Gelenek hakkında bilgi veren köyün ileri gelenlerinden Veli Keskin, “12 imamlar aşkına 12 yıl 12 gün oruç tam tutulduktan sonra 12 kazanın kurulması şarttır. Bu, eskiden beri böyle gelmiş ve devam ediyor. Bütün insanlara Cenabı Allah bunu görmeyi nasip eylesin, dualarını kabul etsin, 12 imamların defterine kaydetsin.” dedi.

Alevi Dedesi Kadir Bulut ise adetin Alevilerde geleneksel hale geldiğini belirterek, “12 yıl 12 gün boyunca oruçlarını tam tutanlar 12 kazan kurar. 12 imam aşkına yapılan bir hizmettir.” diye konuştu.

Kırsal kesimlerde bu geleneğe bayram da dendiğini ifade eden Bulut, “12 yıl boyunca 12 gün oruç tutanlar artık yastan, Ehli Beyt’in katarından, didarından, Hazreti İmam Zeynel Abidin’in de kurtuluşunun yüzü suyu hürmeti aşkına kendi inayetine ve rızalığına şahit ve nail olmuşlardır. Bundan dolayı da gözünüz aydın derler, bayram ve hizmetiniz kabul olsun derler. Bayram derken Kerbela olayının hemen ardından Hazreti İmam Zeynel Abidin’in kurtuluşu adına kesilen şükran kurbanlarının ayrı bir özelliği vardır. Yoksa Muharrem ayının ardından bayram olmaz. Bu 12 yıl boyunca tutulan oruçların, matemin, 12 imamların defterinde kabul edilmesine yorulan bir göz aydınlığıdır.” diye konuştu.