Muhasebecisi ‘Mehmetçik’in parasini kumarda yemis

ANKARA - Türk Silahli Kuvvetleri (TSK) bünyesindeki Mehmetçik Vakfi’nda ilginç bir dolandiricilik olayi yasandi.

Polisin Yalova’da düzenledigi bir operasyonla yakaladigi muhasebeci cezaevine konuldu. Yapilan sorgulamada Lütfi K.’nin, gözü yasli sehit ailelerinin ve gazilerin almasi gereken paralari kumar masasinda harcadigi anlasildi. Mehmetçik Vakfi yetkilileri iddialari dogrularken, söz konusu muhasebecinin ise giris tarihinden itibaren tüm islemlerini kontrol ettiklerini kaydetti. Mehmetçik Vakfi’nin dolandirilmasi, vatandaslardan gelen sikayetler ve vakfin yaptigi sorusturma sonucu ortaya çikti. Sehit ve gazilere yardimlarin eksik ödendigine iliskin iddialar üzerine Mehmetçik Vakfi olaya el koydu. Evraklar üzerinde yapilan ilk incelemede herhangi bir sorunla karsilasilmadi. Ancak sorusturma derinlestirilince muhasebenin Mehmetçik yardimlarinda eksik ödeme yaptigi; ama tam ödenmis gibi gösterdigi belirlendi. Ilk tespitlere göre muhasebecinin 130 milyar lirayi zimmetine geçirdigi görüldü. Daha sonra vakif yetkilileri, muhasebe görevlilerinin tek tek ifadesine basvurdu. Bu sirada Lütfi K.’nin kayiplara karismasi, dikkatlerin onun üzerinde yogunlasmasina sebep oldu. Yetkililer, Lütfi K.’nin Mehmetçik’in paralarini zimmetine geçirmesi üzerine dolandiricilik olayini Ankara Cumhuriyet Bassavciligi’na iletti. Bassavcilik, gizli sorusturma yürüttü.

Yapilan arastirmada Lütfi K.’nin Yalova’da gizlendigi anlasildi. Polisin düzenledigi operasyonla muhasebeci gözaltina alindi. Ankara Cumhuriyet Savciligi’nca ifadesi alinan muhasebeci Lütfi K.’nin zimmetine geçirdigi paralari kumar masasinda yedigi anlasildi. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Lütfi K. tutuklanarak Ulucanlar Cezaevi’ne gönderildi. Vakifta ise genis çapta bir inceleme baslatildigi ögrenildi. Geriye dönük tüm hesaplari incelemeye alan vakif yönetiminin, eksik ödeme iddialarinin tamamini gündemine aldigi belirtiliyor.

Vakif tarafindan yapilan yardimlar

Mehmetçik Vakfi tarafindan yapilan yardimlar ‘bir defaya mahsus’, ‘sürekli’, ‘bakim ve ögrenim’ yardimlari olarak 3’e ayriliyor. Bu yardimlar söyle:

Bir defaya mahsus yardimlar:

Bakim yardimi: Sehit olan veya herhangi bir nedenle hayatini kaybeden erbas ve erlerin bakmakla yükümlü oldugu yakinlarina yapiliyor.

Maluliyet yardimi: Gazi ve engelli erbas ve erlere yapiliyor.

Dogum yardimi: Sehit olan veya herhangi bir nedenle hayatini kaybeden er ve erbasin ölüm tarihinde, bakim yardimina hak kazanan gazi ve engelli erbas ve erin olay tarihinde esi hamile ise dogum yaptiginda ödeniyor.

Çocuk ölüm yardimi: Bakim ve ögrenim yardimi almakta olan çocugun vefati halinde ödeniyor.

Gazi ve engelli ölüm yardimi: Vefat eden 1, 2, 3 ve 4. derece gazi ve engelliler için ödeniyor.

Sürekli yapilan yardimlar

Bakim yardimi: 1, 2, 3 ve 4. derece gazi ve engelli Mehmetçik’e ömür boyunca ödeniyor.