Muhsin Yazıcıoğlu: Anayasa’da başörtü yasağı yok!

BBP Genel Başkan Muhsin Yazıcıoğlu, Anayasa'da başörtüsünü yasaklayan madde olmadığını söyledi.

BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, yerel seçimler ve Türkiye gündeminin değerlendirileceği kamp çalışmalarına katılmak üzere geldiği Alanya’nın Alanya İlçesi’nde, partililere hitap etti. Yazıcıoğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yarın ikinci oylaması yapılacak ‘üniversitelerde başörtü’ konulu Anayasa değişikliği ile ilgili açıklamasında, “Anayasa’da çok ciddi değişikliklere de ihtiyaç yok. Çünkü böyle bir yasak yok aslında. Anayasa’nın hiçbir yerinde başörtüyü yasaklayan madde yoktur” dedi. TBMM’nin vereceği kararla üniversitelerde başörtüsü ile ilgili özgürlük alanının açılmış olacağını kaydeden Yazıcıoğlu, “Bu Cumhurbaşkanına gidip tasdik olacak. Anayasa Mahkemesi döndürmeye kalkışırsa, orada birşeyler çıkarsa Cumhurbaşkanı referanduma da bunu götürebilir. Bu imkan da vardır. BBP olarak diyoruz ki temel inanç değerleri ve özgürlükler kesinlikle oylama konusu olamaz. Referandum konusu yapılamaz” diye konuştu.
Yazıcıoğlu, “Eğer başörtüsü ile ilgili sorun düzeltilmek isteniyorsa, madem buna el atıldıysa bir daha geri dönülmeyecek şekilde yapılsın. Bir daha tartışmadan çıkması şartıyla, bir daha yeni yasaklara meydan vermeyecek şekilde yapılsın” diye konuştu.

BAĞLAMA ŞEKLİ ELEŞTİRİSİ

Başörtüsünün bağlanma şekli konusundaki gelişmelerini de eleştiren BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu, şunları söyledi:
“Hala bazıları bu yasa değişikliğini izah ederken sıf birilerine cevap vereyim kaygısıyla ‘Bu sadece üniversitelerdedir. Anadolu kadını örtünme şekli başını çenesini altından bağlama şekliyledir. Bunun dışındaki yasaktır. Kamu hizmeti verenlerle ilgili değil, bu kamu hizmeti alanlarla ilgilidir’ diyor. Siz böyle bir sınırlamayı yaparak bu kavramlar üzerine Anayasa hazırladığınız takdirde tersinden yorumlar, bu defa bir alana özgürlük getirirken onun dışında kalan tüm alanları yasak bölge haline getirebilirsiniz. Bunu yapmayın” dedi. Yazıcıoğlu, “Başın örtülme şeklini fotoğraftaki gibi yaparsanız o zaman yine ‘Fiyonklu yapıldıydı, tavşan kulağı mı bağlandıydı, iğneyle mi tutturulduydu’ tartışması devam edecek, o örtünme şekli dışındakileri yasak kapsamına sokmuş olacağız.”
BBP’nin Alanya’nın Kargıcak Beldesi’nde Topia World Otel’de başlayan ve 10 Şubat’ta bitecek olan kampına, 81 ilden partili yöneticiler de katılıyor.