Muhtaç insanlarin yüzünü güldürüyor

ÇORUM - Çorum genelinde belediyeler ve sivil toplum kuruluslari tarafindan kurulan iftar çadirlari ve asevleri sayesinde, günlük 10 bine yakin muhtaç insan iftarini sicak yemekler ile açiyor.

On bir ayin sultani Ramazan ayinda gönüllü kuruluslar ile hayirsever vatandaslarin yardim dagitmalari ve iftar çadirlari açilmasi sehirlere renk katiyor. Her geçen yil daha fazla ilgi gören iftar çadiri ve asevleri sayesinde binlerce insan, iftarini günlük en az üç çesit sicak yemek ile açiyor.

Ramazan baslangicinda belediyede yasanan rüsvet iddialarinin akabinde bu sene Çorum’da belediyenin Ramazan etkinliklerini iptal ettigi açiklanmisti. 2 binden fazla insanin çadirdan yemek yedigi organizasyonda, 5 binden fazla ailenin de evine günlük sicak yemek götürülüyordu. 7 binden fazla muhtaç insanin Ramazan’da yemek yardimindan yoksun kalmasi karsisinda harekete geçen sivil toplum örgütleri, iftar çadirini yeniden faaliyete geçirdi.

Çorum Belediyesi’nin yer ve malzeme konusunda destekte bulundugu çadirda hayirseverlerin destegiyle günlük bin 500 civarinda insana yemek veriliyor. Çadira muhtaç insanlarin yani sira özellikle üniversite ögrencileri büyük ilgi gösteriyor. Bunun yaninda asevinde 700 kisiye yemek verilirken, özel kuruluslar tarafindan da yüzlerce ailenin evine sicak yemek giriyor.

Çorum genelinde en büyük iftar organizasyonu Alaca’da yapiliyor. Alaca Belediyesi ve hayirsever isadamlarinin katkisiyla 7 yildir açilan asevinde günlük 6 bin 200 kisiye sicak yemek dagitiliyor. Günlük 3 çesit yemek ve pide dagitiminin yapildigi asevine yemek almaya gelemeyenlere ise zabita ekipleri, evlerine kadar yemek ulastiriyor. Evinde yemek pisirecek kimsesi olmayan yada imkani bulunmayan vatandaslar da asevinde kurulan sofralarda iftar etme imkani buluyor. Alaca Belediye Baskani Fuat Istanbullu, belediye asevinde hazirlanan yemekler sayesinde binlerde muhtaç insanin iftarini sicak yemeklerle açmasinin kendilerini mutlu ettigini söyledi. Belediye olarak her zaman oldugu gibi bundan sonra da yoksul insanlara destek olmaya çalisacaklarini vurgulayan Baskan Fuat Istanbullu, sevgi, hosgörü, kardeslik ve yardimseverlik duygularinin ön plana çiktigi Ramazan ayinda yapilan yardimlarin artmasinin sevindirici oldugunu dile getirdi.

Osmancik Belediyesi ise geçen yillarda oldugu gibi bu yilda 150 aileye sicak yemek götürüyor. Yasli ve hastalara öncelik verilen dagitim çalismalarinda, günlük merkezi bir yerde yapilan yemekler sefer taslari ile dagitiliyor. Belediye ayrica Koyunbaba Kültür Vakfi ile ortaklasa günlük 300 kisiye iftar çadirinda yemek veriyor. Belediye Baskani Serdar Emin Kursun, belediye olarak her zaman muhtaç insanlarin yaninda olmak istediklerini belirtti. Kursun, verilecek desteklerle birlikte gelecek yillardan itibaren daha fazla ihtiyaç sahibi insana ulasmak istediklerini ifade etti.

Iskilip’te de belediye tarafindan günlük 300 kisiye sicak yemek dagitiliyor. Iftarlik, kumpanya ve pide dagitimi yaptiklarini belirten Iskilip Belediye Baskani Orhan Öztürk, yoksul ailelerin evlerine ziyaretlere gidilerek yardim paketleri dagitildigini kaydetti. Iskilip’te ayrica, belediye ekipleri ihtiyaç sahibi ailelere pide dagitimi yapiyor.

Sungurlu Belediyesi ise bu yil 100 kisiye iftar yemegi ile pide yardiminda bulunuyor. Belediye olarak yoksullarin rahat bir Ramazan ayi geçirmesini istediklerini bildiren Belediye Baskani Ahmet Karacif, yardimlarinin sürecegini dile getirdi.