Muhtarlar siyasetten şikayetçi

TMD Başkanı Özünal: "Siyasi irade, muhtarlar üzerinden elini çeksin"

Geçen hafta sonu yapılan seçimle dernek başkanlığına seçilen Özünal, Ankara’daki TMD merkezinde basın toplantısı düzenledi. Türkiye’de 53 bini aşkın muhtar olduğunu hatırlatan Özünal, muhtarların hak ettiği haklara kavuşması için çalışacaklarını vurguladı.

Muhtarların halkla direkt bağları olduğunu kaydeden Özünal, bu güç nedeniyle siyasilerin devamlı muhtarlara müdahale ettiğini belirterek, “Siyasi irade elini bizden çeksin ve bizi parçalamaya çalışmasın artık” dedi.

Muhtarların da siyasilerin de seçimle iş başına geldiğini kaydeden Özünal, “Muhtar hizmet verirken ayrım yapmıyor. A partisinden olana da B partisinden olana da hizmet veriyor. Kendileri gibi ‘bu benim adamım faslından geçiyor” diye konuştu. Muhtarların hür irade ile siyasilerin ise bir amblem altında seçildiğini kaydeden Özünal, “Belediye başkanları, belediye meclis üyelerii il genel meclisi üyeleri ve milletvekilleri her türlü sosyal haklara haizken, neden muhtarlar değil? Nerede eşitlik ilkesi. Muhtarlar bugüne kadar sessiz kalmıştır. Sırtımızı sıvazlamaktan sessiz kaldı. Artık yok öyle bir şey”diye konuştu.

MUHTAR, CUMHURBAŞKANININ TEMSİLCİSİ DEĞİL

Muhtarlar için ‘Demokrasinin temel taşı, cumhurbaşkanının temsilcisi’ dendiğini hatırlatan Özünal, “Muhtar, cumhurbaşkanının temsilcisi değil. Bunu yasa ile belirlemek gerekiyor. Muhtara, cumhurbaşkanının temsilcisisin deniliyor. 10 bin, 20 bin oyla seilmiş bir muhtar bir bürokratın kapısında saatlerce bekliyor. Bu nasıl cumhurbaşkanı temsilcisi” dedi.

Muhtarların işlem başına aldığı mühür parası konusunda değerlendirmelerde bulunan Özünal, bir çok muhtarın bu parayı dahi alamadığını ve özlük haklarından mahrum kaldığını kaydederek, “Muhtarların yaşam seviyesini karşılayacak asgari ücret yada bu konuda ortak bir yol bulunursa, elbette ki kalksın. Muhtar, vatandaştan para isterken dilenci gibi oluyor” diye konuştu.