Müjde yağış geliyor!

Yurdun kuzeybatı kesimlerinde öğle saatlerinde sağanak yağış, iç ve doğu kesimlerinde ise kar yağışı bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan Meteorolojik Uyarıya göre, bugün akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın güney ve doğusu ile Batı Karadeniz’de başlaması beklenen etkili sağanak yağış, yarın akşama kadar sürecek.

Yarın geceden itibaren Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde beklenen kar yağışı ise Pazar günü de devam edecek.

Tüm yurtta Pazar gününden itibaren hava sıcaklığı hissedilir şekilde 8-10
derece azalacak.

Marmara ve Batı Karadeniz’de Pazar günü beklenen karayel fırtınası, kuzeybatı yönlerden saatte 60-80 kilometre hızla esecek.

Meteoroloji, sağanak yağış nedeniyle sel, taşkın ve su baskınları, kar
yağışı nedeniyle de ulaşımda aksamalar, hava sıcaklığındaki azalmaya bağlı olarak buzlanma ve don olaylarının yaşanacağı uyarısında bulundu.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde, Marmara Denizi’nde saatteki hızı 70 kilometreyi bulan fırtına ve yağış, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.
TRAKYA’DA YAĞIŞ VE FIRTINA
Edirne Meteoroloji Müdürlüğü’nden edindiği bilgiye göre, bugün ve yarın sağanak yağış beklenen Edirne’de, hava sıcaklığının en yüksek 13, en düşük 5 derece olması bekleniyor.
Edirne’de, 5 saat içinde metre kareye 10.9 kilogram yağış düştüğünü belirten yetkililer, havanın yarın sağanak, pazar günü ise kar yağışlı olacağını kaydettiler.
Kırklareli Meteoroloji Müdürlüğü ise hava sıcaklığının 9 derece olduğu kentte, metre kareye düşen yağış miktarının 10 kilogram olduğunu belirtti. Yarın
yağışın beklenmediği ilde, 24 saatte metre kareye düşen toplam yağış miktarının 12 kilogram olduğu kaydedildi. Ayrıca Kırklareli’nde saatteki hızı 15 kilometreyi bulan rüzgar da yaşamı olumsuz etkiliyor. Rüzgarın şiddetinin yarın etkisini kaybetmesi bekleniyor.
MARMARA’DA DENİZ ULAŞIMI
Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde, Marmara Denizi’nde saatteki hızı 70 kilometreyi bulan fırtına, deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor.
Boğazlardan geçmek üzere Marmara Denizi’nde seyreden 11 yerli ve yabancı bandıralı şilep ve tanker, fırtına ve sağanak yağış nedeniyle yollarına devam edemeyince Tekirdağ’ın Şarköy ilçesinde demirledi.
Fırtına ve yer yer 2.5 metreye ulaşan dalgalar nedeniyle Şarköylü balıkçılar 2 gündür balığa çıkamadı. Marmara’da bulunan balıkçı tekneleri ise 2 gündür Şarköy, Mürefte ve Hoşköy balıkçı barınaklarında bekliyor.