Mum ışığında ders çalışıyorlar

Adıyaman'da 4 kişilik bir ailenin hayat şartları görenleri hayrete düşürüyor.

Okula giden iki kardeş, inşaat halindeki evde mum ışığında ders çalışıyorlar.
Kapı ve penceresi olmayan evin penceresini naylonla, kapısını ise battaniyeyle kapatan aile, evin banyosu olmadığı için komşularında banyo yapıyor. Tüm eşyaları dışarıda olan Palut ailesi tuvalet ihtiyacını ise dışarıda ve kapısı olmayan emanet tuvalette gideriyor.

Daha önceden Mersin’de kahvehanede çalışan Halil İbrahim Palut’un eşi Nazime Palut’un dalaklarının büyümesi ve ameliyat olmasının ardından 12 yaşındaki kızı Remziye Günay’ın da aynı hastalığa yakalanarak ameliyat olması ailenin bütçesinde derin yaralar açınca, aile ortada kaldı. Ailesine ekmek götürebilmek için çöp konteynerlerinden kilosu 15 Yeni Kuruş’a plastik toplayarak satan Halil İbrahim Palut iş sahibi olmak istiyor. İlköğretim öğrencileri Remziye ve Mehmet Fatih okul dönüşü öğretmenlerinin verdiği ödevleri mum ışığında ekmek tahtasının üzerinde yapıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Aşevinden aileye her öğlen yemek getiriliyor.

Halil İbrahim Palut çocuklarını bu şekilde büyütmenin kendisi için çok acı verici bir olay olduğunu belirterek, “Çocuklar gece üşüdükleri için annesiyle benim arama girerek ısınmaya çalışıyorlar. Çocuklarım mum ışığında ders yapıyor. Onların okumasını istiyorum.” dedi.

Anne Nazime Palut ise, “Çocuklar zaten hasta, birde bu evde kalınca daha fazla hasta oluyorlar. Çocukların bu halini görmeye dayanamıyorum. Geceleri çocuklar kalkıyor ve üşüdüklerini söylüyorlar. Biz kimseden yardım istemiyoruz sadece eşime iş versinler.” diye konuştu.