Mumcu Ağar gibi Meclis’i boykot ettiği için pişman değil

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meclis'i boykot eden Anavatan lideri Mumcu, DP lideri Ağar'ın aksine pişman değil.

Mumcu, “Milletten özür dilemem. Yaptığım şeyin doğru olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Today’s Zaman’a seçim sonuçlarını değerlendiren Mumcu, seçimlerde ortaya çıkan tablonun 27 Nisan’da Meclis’e gitmeme kararıyla tezat oluşturmadığını iddia etti. Cumhurbaşkanlığı sürecinin seçimlere etkisini kabul eden Mumcu, ancak milletten özür dilemeyeceğini belirtti. Anavatan lideri, bunun sebeplerini şöyle sıraladı:

“Hayır, özür dilemem. Yaptığım şeyin doğru olduğunu düşünüyorum. Türk milleti belki de haklı olarak oy verdiği kimseler hakkında hüsnüzanda bulunuyor. Onlar yakından bilmedikleri, görmedikleri için hüsnüzanda bulunma hakkına sahiptirler. Ama ben doğrudan şehadet durumundayım. O bakımdan halk yanlış yaptı, ben doğruyum demiyorum. Onlar da doğru ben de doğruyum. Sandıktan yüzde 47 ile çıktılar.

Doğruyu, hakkı; sayılar, sandıklar tayin etmez. Hakikat evrenseldir. Sandıktan öyle çıkar, böyle çıkar ben onu bilmem. Bütün ülkenin vebalini tek başıma üstelik halkın hüsnüzannının tam da tersine bir şehadette bulunmuşken, aksini yapamazdım. Hiç kimse de bunu yapamazdı. İnsafı, vicdanı bulunan hiç kimse de yapamazdı.”