Mumcu Ağar’ı topa tuttu

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’dan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın “Benelüks Modeli" ve “Ovada siyaset" açılımına sert tepki gösterdi.

Başkent TV’de yayınlanan “Ankara Oturumları” programında konuşan Mumcu, sağda birlik tartışmalarına da sorular üzerine değindi.

Bu konuda gazetelerde yazılanlardan rahatsız olduğunu belirten Mumcu, “Çünkü konuşulan şeylerin Türkiye ye faydası yok. Siyasetçiler kapalı kapılar arkasında konuşmaya devam ediyorlar. Bir şey yapacaksanız açık, şeffaf, milletin gözü önünde yapacaksınız” dedi. Mumcu, şöyle konuştu:
“Merkez sağı birleştirelim derken, kimin ne dediğini anlamıyorum. Mesela ben Türkiye’nin bütünlüğü konusunda hassas bir adamım. Ama mesela DYP Genel Başkanı sayın Ağar’ın Benelüks fikriyatının doğruluğuna, tutarlılığına ve Türkiye’nin yararına bir şey olduğuna inanmıyorum. Ben burada anlaşmadan neyde anlaşacağım? Ben mesela düz ovada siyaset yaklaşımını Türkiye’ye huzur ve güç getireceğine inanmıyorum. Böyle yuvarlak laflarla bu işin olacağına inanmıyorum.ö Türkiye’nin günü idare edecek zamanının kalmadığını belirten “Türkiye’nin bugün oy kaygılarının çok ötesinde gerçek kaygıları var” diyen Mumcu, “Türkiye dün bölünme kaygısından söz ederken, başka bir şeyden söz ediyordu. Dün bölünme Türkiye için 3,5 şiddetinde bir depremin endişesini yaratıyordu. Bugün ise 8,5 şiddetinde bir depremin kaygısını yaşatıyor. Dolayısıyla bizim oyun oynayacak zamanımız yok” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANLARINI CHP SEÇER DİYE ANAYASA MADDESİ YOK”
Mumcu, CHP’yi de eleştirdi. CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimindeki 367 görüşünü gündeme getiren Mumcu, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi yönünde Anayasa değişikliği teklifini CHP’ye yönelik yineledi.

Mumcu, “CHP’ye diyoruz ki halk seçsin. Ama CHP “olmaz” diyor. Peki o zaman “parlamento seçsin” diyoruz. Ona da “olmaz” diyor. Peki o zaman kim seçecek? Ne diyelim yani “Cumhurbaşkanlarını CHP seçer diye bir anayasa maddesi” yok” dedi.(ANKA)