Mumcu; ‘AIHM karari yasagi hakli çikarmaz’

ANKARA - Anavatan Partisi Genel Baskani Erkan Mumcu, AIHM'nin Leyla Sahin davasinda aldigi son kararin basörtüsüne kisitlama getiren bir karar olmadigini, basörtüsü yasagini kurumsallastiran, kanunilestiren bir karar olmadigin söyledi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Baskani Rene Der Van Linden ile yaptigi görüsmeden sonra gazetecilerin sorularina cevap veren Erkan Mumcu, bir siyasetçi olarak konuyu degerlendirdiginde, Türkiye’nin sözlesmeyle bagli oldugu Avrupa Insan Haklari Mahkemesi (AIHM) kararlarina saygi göstermek zorunda oldugunu düsündügünü ifade etti. Bir hukukçu olarak AIHM’nin aldigi karari degerlendirdiginde, kararinin hukukiliginin tartisilir oldugunu görüsünde oldugunu dile getiren Mumcu, “Egitim hakki temel insan haklarindan biridir. Kilik kiyafet sinirlamasi yüzünden bu hakkin engelenmesi insan haklarina aykiridir” dedi.

AIHM’nin konuyu daha çok kamuda çalisan insanlar açisindan ele aldigini, kararin bu nedenle Leyla Sahin’in basvurusunun aleyhine çiktigini ifade eden Mumcu, kamuda çalisan personelle, kamudan hizmet alanlarin durumlarinin birbirinden ayrilmasi gerektigini söyledi. Avrupa’daki uygulamalarin kendi görüsünü dogrular nitelikte oldugunu, hiçbir Avurpa ülkesinde davaya konu olanki gibi bir kilik kiyafet yasagi olmadigini vurgulayan Mumcu, Türkiye’deki yasak uygulamasinin da insan haklarina aykiri oldugunu kaydetti.

AIHM’nin aldigi karari herkesin kendi istedigi gibi yorumlayamayacagini, kararin Türkiye açisindan baglayici olmadigini belirten Erkan Mumcu, YÖK Baskani Erdogan Teziç’in, kararin iç hukuk açisindan baglayici olduguna iliskin degerlendirmesine katilmadigini açikladi. Kararin Türkiye açisindan ne anlama geldiginin çarpitilmamasi gerektigini ifade eden Mumcu, “Kararda idarenin kilik kiyafet konusunda bir kisitlama getirebilme yetkisi onaylaniyor. Kilik kiyafete ille de bir yasaklama getirilmesini öngörmüyor. Bu konuda idari karar alinabilir anlamina geliyor. Kilik kiyafet konusundaki kisitlamanin her durumda getirilmesini öngörmüyor” diye konustu.

Erkan Mumcu, kilik kiyafet konusunda düzenleme yapma, yasak getirme konunda idareye yetki verme anlamina gelen kararin AIHM’nin kendi kurulus felsefesine de aykiri oldugunu ifade ederek, “Bu karar, basörtüsüne kisitlama getiren bir karar degildir. Yasagi kurumsallastiran, kanunilestiren bir karar da degidir. Kisitlama getirmeye zorlayici da degildir” dedi.