Mumcu; ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi değişmeli’

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Türkiye'de bürokrasiyi, oligarşik bir güç haline getiren en önemli mekanizma olan Cumhurbaşkanlığı sisteminin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Mumcu, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesini önerdi.

Partisinin Meclis Grubu toplantında bir konuşma yapan Erkan Mumcu, 1 Mart Tezkeresi’nin reddedilişinin yıldönümü ve Irak Başbakanı İbrahim Caferi’nin ziyaretiyle ilgili Talabani’nin yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Celal Talabani’nin, Irak Başbakanı Caferi’nin Türkiye ziyaretinden çıkacak sonuçları tanımayacakları yönünde yaptığı açıklamanın üzerinde durulması gereken bir konu olduğunun altını çizen Mumcu, ”Düne kadar zalim bir diktatörün baskısından, kıyımından, şiddetinden zulmünden Türkiye’nin şefkati sayesinde korunabilen bir halkın temsilcileri, bugün Türkiye ile yapılacak bir anlaşmayı tanımayacaklarını söylüyorlar. Bilmiyorum hala 1 Mart Tezkeresi üzerine bir şey söylemeye gerek var mı?” dedi.

Türkiye’nin 1 Mart’ta reddettiğini zannettiği bir sürecin nesnesi olmaktan kurtulamadığını savunan Mumcu, hükümetin izlediği dış politikayı, vizyonsuzluk, ne yapacağını bilememe, burnunun ucunu görememe olarak yorumladı. Erkan Mumcu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin verdiği pasaport olmasa, dünyaya burnunun ucunu gösteremeyecek durumda olanlar, bugün Türkiye’nin itibarıyla oynuyorlar. Türkiye’nin hükümeti, siyaseti ne yazık ki buna sessiz kalıyor. Bu, üzülecek bir durumdur. Hiç kimse unutmasın. Bölgemizde yaşayan ulusların, özellikle Kürtlerin güvenliği, emniyeti, huzur içinde yaşayabilmeleri, kültürel kimliklerini koruyabilmeleri, Türkiye’nin himayesi olmadan asla gerçekleşemez” şeklinde konuştu.

Hükümetin ekonomi politikalarını da eleştiren Mumcu, dalgalı kur politikasınının, dalgalanmayan ‘çapalı kur’ politikasına döndüğünü, 5 milyar dolarlık alım yapılmasına rağmen dolar kurunda herhangi bir oynama olmadığını söyledi. Hükümetin ekonomi politikalarını savunurken enflasyon ve faizlerin düştüğü tekerlemesini sık sık kullandığını, sonra da 2001 krizine atıfta bulunularak vatandaşların korkutulduğunu savunan Mumcu, ”Bu, hayaletlerle, öcülerle ülkeyi korkutup, kendi durumunu mağdur göstermedir” dedi.

Erkan Mumcu, Türkiye’de bürokrasinin iktidarın üzerinde bir güç haline gelmesinin nedeninin, Cumhurbaşkanlığı sisteminin yanlış uygulanması olduğunu savundu. Mumcu, ”Bürokrasiyi, iktidarların da üzerinde bir güç haline getiren şey, Cumhurbaşkanlığı sisteminin bugünkü yanlış uygulanmakta olan halidir” dedi.

Düzeni eleştiren sözleriyle, 500 yıllık geçmişinde edindikleri imtiyazlarını, statüko içindeki ayrıcalıklı yerlerini terk etmek istemeyenleri kasdettiğini vurgulayan Mumcu, düzenin, siyaseti de iktidarı da milli iradeyi de değersizleştirdiğini kaydetti.

Düzen değişmedikçe milletin talihsizliğinin sona ermeyeceğini söyleyen Mumcu, ”Bu düzeni, bir vesayet düzeni olmaktan çıkarmanın belli başlı temel yolları, çözümleri vardır. Bunun için irade gerekir. Bunların en başında gelen şey, Türkiye’de bürokrasiyi, oligarşik bir güç haline getiren en önemli mekanizma olan Cumhurbaşkanlığı sisteminin değiştirilmesidir” şeklinde konuştu.

Erkan Mumcu, Türkiye’de Cumhurbaşkanı’nın, halk tarafından seçilmesi gerektiğini belirterek, ”Cumhurun başkanı, cumhur tarafından seçilmelidir. Cumhurun başı, cumhurun iradesiyle işbaşında olmalıdır. Cumhurun başı, cumhura, yani millete hesap vermekle hukuka hesap vermekle mümkün olmalıdır” dedi.