Mumcu Erdoğan’a Aydın’dan efelendi

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan'ı korkaklık, yüreksizlik ve yolsuzluklara göz yummakla suçladı.

Meclisteki 22 milletvekiliyle 350 milletvekili bulunan AK Parti ve Başbakan Erdoğan’a meydan okuduğunu açıklayan Mumcu, “Öyle ak demekle ak olunmuyor. Hakikaten alnınızın ak olası ve yürekli olmak lazım. İşte bu da benim yaptığım gibi arkasında 22 milletvekiliyle 350 kişilik gurubuna meydan okumak lazım. Millet adına sorulacak ne kadar hesap varsa sormak için de yürekliyiz. Bize sorulacak ne kadar hesap varsa da sorulacak hesapları verecek kadar açık yürekliyiz. Hesap sormazsak namerdiz, hesap sormazsanız siz namertsiniz. Çatır çatır yedikleriniz, fitil fitil burnunuzdan gelecek.” dedi.

Türkiye siyasetinde Anavatan’ı yitirdiği günden bu yana kısır kamplaşmaların, kutuplaşmaların kıskacında boğuştuğunu ifade eden Genel Başkan Erkan Mumcu, ülkede kolay siyasetin tercih edildiğini söyledi. Kolay siyaset anlayışında vatandaşın sağcı – solcu, şucu – bucu, laik – muhafazakar gibi ayrımlara kapıldığını anlatan Mumcu, “Siyasetten beklenen şey asla bölmek değil birleştirmek, bütünleştirmek olmalı. Siyasetten beklenen kavgaları kışkırtmak değil çözmek ve çözülen meseleler üzerinde ülkenin geleceğine doğru yürüyüşünün önünü açmak. Bu heyecanı Türkiye’ye yeniden kazandırmak olmalı.” diye konuştu.

Konuşmasında Başbakan Erdoğan’a yüklenen Mumcu, şöyle konuştu: “Sayın Başbakan! Balık baştan kokar, ben, sana bir yolsuzluk haberi vereyim mi? TÜPRAŞ’ın yüzde 14.7’sini Offerler’e satılması yolsuzluğun dik alasıdır daniskasıdır. Bu yolsuzluğu da siz yaptınız. Millet adına sorulacak ne kadar hesap varsa sormak için de yürekliyiz bize sorulacak ne kadar hesap varsa da sorulacak hesapları verecek kadar açık yürekliyiz. Hesap sormazsak namerdiz, hesap sormazsanız siz namertsiniz buyurun hesap sorun. Milletin karşısında yandan çarklı yürümekle olmuyor. Evelemeyeceksin gevelemeyeceksin bir mal bildiriminde bulunmak için iki hafta sancı çekmeyeceksin. Şakır şakır hesabını vereceksin. Ama siz hesap veremezsiniz. Çünkü haramın hesabı verilmez. Haramın hesabını almasını bu millet eninde sonunda soracak. Aydınlılar siz şahit olun daha birşey olmadı turpun büyüğü daha heybede. Buradan başbakana, muhalefet olarak değil, milletin vekili olarak bir soru soruyorum: Üsküdar Belediyesi’nin yeni yaptığı koruma mevzuatına aykırı olan imar düzenlemelerinden istifade eden villalarını, imar hukukuna aykırı İstanbul’un manevi şahsına hakaret eden tarzda sömüren uygulamaları acaba sadece Kemal abiniz mi yaptı? Acaba, aranızda bu imar yolsuzluğundan milyonlarca dolarlık rant kazanan başka kimse yok mu? Sayın başbakandan bunun cevabını bekliyorum. Kendisinden rica ediyorum. Milletvekili olarak, acaba aynı bölgede imar mevzuatıyla durumu kurtarılan başka AK Partili villa serisi var mı yok mu? Belki de yoktur. Başbakan bu soruya ne cevap verebilir ne bir şey söyleyebilir. Tek yapacağız şey duymazdan gelmektir. Duymadığından değil. Basın burada, ilan ediyorum tek kelimeyle cevap veremez. Onun açık konuşacağı yüreği ve cesareti yoktur. Açık konuşmak için masum ve açık yürekli olmak lazım. Hiç birşey karanlıkta kalmaz. Eninde sonunda aydınlık ortaya çıkar.”

Türk siyasetinde Aydın’ın farklı bir yeri olduğunu ve bunun için Aydın’da geldiğini de kaydeden Mumcu, “Aydınlılar kimin sırtını sıvazlarlarsa onun önü açılmış demektir. Aydınlılar’ın duasını ve gönlünü almaya geldim. Siyasi partiler, Anavatan’ı bizi taklit ederek iktidara geliyorlar ama o iktidar onları sarhoş ediyor. Ben buradan milletimize diyorum ki, taklitlerinden sakının. İşte iktidarın alternatifi, Türkiye’nin gelecek vizyonu adresi burasıdır .Adres Anavatan’dır” dedi.

Anavatan Aydın İl Başkanı Önder Nalıncı, ilçe başkanları ve bine yakın partililere seslenen Mumcu, daha sonra partililerle akşam yemeğinde bir araya geldi.