Mumcu Hamas konusunda hükümeti eleştirdi

Erkan Mumcu, Hamas heyetinin Türkiye'de olduğu sırada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın heyetle karşılaşmamak için köşe kapmaca oynadığını ancak heyet gittikten sonra esip gürleyip nara attığını söyledi.

TBMM’de Anavatan Partisi Meclis Grubu toplantısında konuşan Genel Başkan Erkan Mumcu, Başbakan’ın, HAMAS’ın Türkiye ziyaretinde bazı çevrelerin suçlamalarıyla ilgili olarak, “Çirkin olan senin kaypaklığındır” dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Mumcu, kendisinin ister istemez yapay gündemin içine girdiğini belirterek, önce HAMAS’ın Türkiye ziyaretini değerlendirdi. Mumcu, HAMAS’lı yetkililerin Türkiye’de bulunduğu sırada Başbakan’ın ortalarda görünmediğini, ancak Dışişleri Bakanı’nın kendi partisine arka kapıdan girdiğini, bu konuyla ilgili açıklama yapacak bir yetkilinin bulunmadığını kaydetti.

“VIP’ten karşılamıştık kargo bölümünden uğurlanmalarından haberimiz oldu” diyen Mumcu sözlerini şöyle sürdürdü: “Açık konuşmak lazım. Böyle örtülü diplomatik dillerle konuşmak olmuyor yakışmıyor. Açık konuşun millet de anlasın. Açık konuşun biz de anlayalım. Herkes anlasın. Türkiye’nin Filistin heyeti ile görüşme hakkını tartışan oldu mu? Türkiye böyle bir görüşmeyi yapamaz diyen oldu mu? En azından Türkiye’den diyen oldu mu? Benim bildiğim hayır. O zaman siz kime bağırıyorsunuz. Heyet buradayken ortada değildiniz, heyet gittikten sonra gümbür gümbür bağırıyorsunuz. Kime kızıyorsunuz öfkeniz kime? Kim dedi size icazet alın almayın? Nerden çıktı bu icazet mevzuu? Demek ki kursağınızda söyleyemediğiniz bir şey var. Bir beceriksizliği ifade edemiyorsunuz”.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ‘parti devleti’ olmadığına dikkat çeken Mumcu, şunları söyledi: “Burası bir parti devleti değil, demokratik bir devlet. Burada devlet işleri devlet kurumlarında görülür. BM Genel Sekreteri gelir partide kabul edersiniz, AB ile ilgili konu olur, partide görüşürsünüz. Partiye çağırırsınız AB büyükelçilerini. HAMAS heyeti gelir partiye çağırırsınız. HAMAS heyetini partiye niye çağırdınız? VIP’ten karşıladınız, kargodan niye uğurluyorsunuz? Bunlar devletin itibarını sarsan şeyler değil mi? AK Parti amblemi örtülmüş. Maden utanıyorsunuz niye görüşüyorsunuz? ABD’ye ziyareti öncesi İsrail’e ziyarete mecbur kalan ilk Başbakan sizsiniz.

Yolsuzluğu usulsüzlüğü hukuksuzluğu eleştirenleri Yahudi düşmanlığıyla suçlayan da sizsiniz. Bunlar unutuldu mu zannediyorsunuz. Yani millet bunları görmedi mi? Millet bunları görmez mi zannediyorsunuz. Elbette Türkiye kendi bölgesinde yaşanan her şeyle yakından ilgilenmektedir. Elbette Türkiye dünya barışına bölgesel huzura katkı sağlayıcı tarihi bağlarla bağlı olduğu kardeşlerine katkı sağlayacak politikalar geliştirmek zorundadır. İsrail – Filistin sorunun çözümünde rol oynamalıdır. Kimseden icazet alması gerekmez”

Arabulucu olunuyorsa bunun açıkça yapılması gerektiğine işaret eden Mumcu, hükümetin İsrail-Filistin sorunun çözümünde bir fırsatı kaçırdığına dikkat çekti. “Siz Türkiye’nin elde var olan imkanı ucuz bir politika popülizmi yüzünden telef ettiniz” diyen Mumcu, bu konuda bölgede ümit var olan insanların ümitlerinin de bitirildiğinin altını çizdi. “Hayallerini bir çırpıda harcadınız. Şu yaptığınız şeyde milletin hissiyatını sömürdüğünüz yeter” ifadelerini kullanan Anavatan Partisi Lideri, şöyle konuştu: “Her miş gibi yapışınızda bu ülke bir fırsatını bir imkanını elden kaybediyor. Şu gelişmelerden sonra Türkiye, yeniden Filistin-İsrail arasında arabuluculuk yapma imkanını kaybetmiştir. ‘Yaparız çatarız’ diye babalanmalarınız boşuna. Bu hazırlıksızlıkla bu beceriksizlikle siz yüzünüze gözünüze bulaştırdınız. Burada itibar kaydeden siz değil Türkiye. Ondan sonra dönüp biz görüşürüz. Görüşseydin. Niye görüşmedin? Dışişleri Bakanı diyor ki ‘ben AK Parti’nin bir milletvekili olarak görüştüm’. Başbakan heyetle karşılaşmamak için ülkesinde saklanıyor. Bir ülkenin Başbakanı kendi ülkesinde saklanmaz. Nedir çirkin olan. Çirkin olan senin kaypaklığındır. Bu günahtır. Tarihin Türkiye’ye yüklediği bir misyon ise bu kendiliğinden icat edilmiş bir rol falan değildir. Türkiye’nin tarihine, büyüklüğüne yakışan bir program ortaya koymak lazım”

Türkiye’ye yönelik söylenen ”Biz PKK liderleri ile görüşseydik nasıl karşılardınız?” sorusuna cevap verilmesi gerektiğini belirten Mumcu, ”Bu cümleye cevap vermeyen Başbakan, tarih önünde vebal altındadır. PKK’nın, bizim bilmediğimiz yerde bir ülkesi var, seçimi yapılmış da biz mi bilmiyoruz. Bu sözün, Türkiye’ye yönelik apaçık bir tehdit olduğu aşikardır. Türkiye’nin örtülü bir biçimde tehdit edilmesinin cevabı verilmelidir” dedi.