Mumcu hükümete yüklendi

Erkan Mumcu, hükümetin sessiz kaldığını ileri sürerek bu sessizliğin karamsarlığa neden olduğunu iddia etti.

Mumcu, hükümetin İsrail ile Filistin arasında yaşanan çatışmaları önlemek amacıyla kendi kendine arabuluculuga soyunduğunu da söyledi.
Partisinin İl Başkanları İstişare Toplantısı öncesinde bir açıklama yapan Erkan Mumcu, toplumun etnik temelli, mezhep temelli veya gelir düzeyi temelli farklılıkların, çeşitliliklerin derinleştirildiği bir korku tünelinin içine doğru sürüklendiğini ifade etti. Siirt’in Eruh ilçesinde güvenlik güçleri ile terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit olan 7 er ile 1 geçici köy korucusuna Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı dileyen Erkan Mumcu, ”Kuşaklar gelip geçiyor, kuşaklar boyunca insanlarımız aynı sorunlardan söz ediyor. Bütün bunlar belki alışıldık bir tablo ama ülke bunları da geride bırakan, bunları da aşan daha büyük tehdit ve korkularla yüz yüze ne yazık ki. Ülke bölünmekten endişe ediyor” diye konuştu.

Erkan Mumcu, Anavatan Partisi’nin sorumluluğunun, karamsarlık tünelinden çıkılabileceğine dair umut ışığını yakmak ve bu ışıkla milletin önünü aydınlatmak olduğunu, bu bilinç içinde siyaset yaptıklarını söyledi.

Ortadoğu’da yaşanan son gelişmeleri de değerlendiren Erkan Mumcu, İsrail’in başlattığı operasyonların, makul sayılabilecek misilleme girişimlerinin çok ötesine geçtiğini belirterek, yaşananların, bir ulusun hatta bir bölgenin şiddetle yıldırılması girişimine dönüştüğünü bildirdi. Bölgede yaşayan halkların vicdanında biriken tepkinin giderek büyümesinin kaçınılma olduğunu vurgulayan Erkan Mumcu, bu noktada gerek uluslararası camiaya, bilhassa İsrail’e ve çatışmayı durdurabilecek rol oynamaya aday güçlere tarihi rol düştüğünü kaydetti.

Son olayların belli bir düzeyin üzerine geçmesi durumunda önü alınamaz, öngörülemez, kontrol edilemez tehditlere, tehlikelere yol açabileceğini dile getiren Mumcu, “Türkiye bölgenin önemli bir ülkesi olarak bölgesinde gelişmekte olan olaylara duyarsız kalamayacaktır, tepkisiz kalamayacaktır. Bu tepkilerin boyutu da bugün yaşanmakta olan şiddetin boyutuyla orantılıdır” şeklinde konuştu.

Uluslararası camiaya ve başta İsrail olmak üzere çatışan ülkelere bölge barışı konusunda daha duyarlı davranmaları çağrısında bulunan Mumcu, hükümeti de bölgede yaşananlara ilişkin iç kamuoyuna dönük mesajlar ifade etmenin ötesine geçen daha tutarlı, daha etkin bir tutum belirlemeye çağırdı.

Kendiliğinden arabuluculuğa soyunmanın bir değeri olmadığına işaret eden Mumcu, şöyle konuştu: “Arabuluculuk, ancak ara bulunmasını isteyen tarafların varlığı halinde değer ifade eden bir tutumdur. Türkiye’nin üstlenebileceği yegane rol arabuluculuk değildir. Türkiye özellikle uluslararası kuruluşlar nezdinde, bölgede etkili büyük devletler nezdinde uzun yıllardır sürdüre geldiği ittifak ilişkilerini değerlendiren bir yaklaşımla daha etkili bir rol üstlenmelidir. Bu mesele, üzerinden show yapılacak, üzerinden siyaset yapılacak, iç kamuoyuna yönelik mesajlarla geçiştirilebilecek bir mesele değildir. Meselenin bu şekilde devam etmesi Türkiye’nin iç ve dış güvenliği açısından muhtelif tehlikeler arz etmektedir.”