Mumcu: Nafile turlara katılmayacağız

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, "AK Parti'nin bizim çizgimize gelmiş olmasını, sanki yarınki turlarla ilgili bir anlaşma varmış gibi değerlendirmeye çalışanlar var.

Biz o turlara katılmayacağız. Çünkü o turlar, nafile turlar” dedi.

Partisi’nin grup toplantısında konuşan Erkan Mumcu, yaklaşık 2 yıldır yaptığı konuşmalarında ‘Milleti germeyin, milleti kamplaşma oyununa sürüklemeyin, laikler-dindarlar kamplaşmasına sokmayın’ dediğini belirterek, ”Sözlerimin ne manaya geldiği son 15 günde anlaşılmıştır. Gün yüzünde olanları örtmeye çalışan iktidar ve yandaşlarının bugün tekrar ANAVATAN çizgisine gelmiş olmalarına nedemeli? Söylenecek tek söz; geç geldiniz, hoş geldiniz” diye konuştu.

”Birbirimizden farklı düşünmemiz, ‘biz ve ötekiler’ şeklinde kamplaşmamızı gerektirmez” diyen Mumcu, Başbakan Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’nin kararını ”Demokrasiye sıkılmış bir kurşun” olarak değerlendirmesini ‘milleti germenin alemi yok’ sözleriyle eleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce önemli olanın Cumhurbaşkanı seçmek değil Meclis’i açık tutmak olduğunu söylediğini hatırlatan Mumcu, “Başbakan söylüyor ‘zaman var’ diyorlar. Şimdi ‘Erdoğan önerdi Anavatan destekledi” deniliyor. Öyle bir şey yok. Türk siyasetinin tamamı, ANAVATAN’ın söylediği noktaya gelmiştir” diye konuştu.

Erkan Mumcu, ”Bugün Türkiye’nin önceliği, TBMM’yi açık tutmaktır. Meclisi açık tutmak, demokrasiyi ayakta tutmaktır” dedi. Mumcu, şöyle konuştu: ”Millette bir kafa karışıklığı olduğunu görüyorum. Bir kafa karışıklığı yaratmaya çalışılıyor. Aslında hükümette de bir kafa karışıklığı var. ‘Turlara devam edeceğiz’ diyorlar. Bir taraftan ‘5 artı 5 Anayasa değişikliği yapacağız’ diyorlar. Bir taraftan ‘Turlara devam edeceğiz’ diyorlar. Bunun ne manası var, anlamış değilim. Türkiye’de 2 tane mi cumhurbaşkanı olacak. Halka seçtirmek konusunda başka niyetler mi taşıyorsunuz? Niyetinizi anlayalım. Eğer gerçekten, ‘Bu işin doğrusu, cumhurbaşkanını halka seçtirmektir ve Anayasa değişikliği yapılmalıdır’ diyorsanız. Çekin adayınızı, milleti nafile turlarla meşgul etmeyin. Biliyoruz, 5 artı 5, yani halk seçsin konusunda AKP’nin bizim çizgimize gelmiş olmasını, sanki yarınki turlarla ilgili bir anlaşma varmış gibi değerlendirmeye çalışanlar var. Biz o turlara katılmayacağız. Çünkü o turlar, nafile turlar.”

Erkan Mumcu, Hükümetin baskın seçim yapmak istediğini, kendilerinin seçimden kaçmadığını ifade ederek, ”Gelin, Türkiye’nin potansiyel krizlerini bugün seçelim. Demokrasi tıkır tıkır işlesin. Bundan sonraki parlamento, bu sorunlarla yüz yüze gelmesin. Bugün Türkiye’nin en önemli önceliği, TBMM’yi açık tutmaktır. TBMM’yi açık tutmak, demokrasiyi ayakta tutmaktır” diye konuştu.