Mumcu “Otur oturduğun yerde” diyen Ağar’a yanıt verdi

Erkan Mumcu'nun "Otur oturduğun yerde" diyen Mehmet Ağar'a yanıtı sert oldu. 

01.08.2007 13:57


Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, yaptığı “hesap verme çağrısı”na DP Genel Başkanlığı’ndan istifa
ettiğini açıklayan Mehmet Ağar’ın verdiği cevaba ilişkin “Susarak gerçekler açığa çıkmaz. Şimdi herkesin gerçeği söyleme zamanıdır” dedi.

THY’ye ait uçakla Ankara’dan İstanbul’a gelen Mumcu, Atatürk Havalimanı VIP Salonu’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

DP ile birleşme sürecine ilişkin olarak yaptığı “hesap verme
çağrısı”na karşılık Mehmet Ağar’ın açıklamaları sorulan Mumcu, “Ben söyleyeceğimi söyledim. Milletin gerçekleri bilmeye hakkı var ve bunun yolu milletin önünde sakin sakin konuşmaktır” dedi.

“Kim ne biliyorsa konuşmalıdır” diyen Mumcu, bu sürece umut bağlayan milyonlarca insanın bunu bilmek istediğini söyledi.

Mumcu, “Polemik yaratmaya gerek yok. Bu işler ağız
dalaşıyla konuşumaz. Bu işler sakin sakin, yüz yüze, göz göze ve milletin önünde konuşulur. Kim ne söylemek istiyorsa televizyonda milletin önünde açıkça söylesin” diye konuştu.

Mehmet Ağar’ın, “Şimdi susma zamanı” şeklindeki sözleri hatırlatılan Mumcu, şöyle dedi:
“Susarak gerçekler açığa çıkmaz. Onun için sakin olmak lazım. Sakin sakin konuşmak lazım. Hakikatleri konuşmak lazım. Ağız dalaşına lüzum yok. Bu işler kabadayı ağzı ile konuşulmaz. Bu işler sakin sakin, efendi efendi gerçeği açığa çıkarmak için konuşulur. Topluma karşı saygısı olan
bunu yapar diye düşünüyorum. Dolayısıyla şimdi herkesin gerçeği söyleme zamanıdır. Ben bunu düşünüyorum. Dolayısıyla kendisi için de bir fırsat verdiğimi düşünüyorum. Hala polemik yapmıyorum, hala bir isnatta ve
ithamda bulunmuyorum. Beraberce hesap verelim o kadar.’
Gazetecilerin “Yaptığınız çağrıya sayın Ağar’ın sıcak bakmadığı anlaşılıyor” şeklindeki sözleri üzerine de Mumcu, “O kadar sabrettik biraz daha sabretmekten bir şey çıkmaz. Olmazsa biz ne biliyorsak, ne anlamışsak, ne görmüş, ne öğrenmişsek onu bizden soran herkese anlatırız” dedi.