Mumcu: Şura’nın amacı saptırıldı

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Milli Eğitim Şurası’nın amacındnan saptırıldığını, hükümetin siyasi gösteri alanına dönüştürüldüğünü söyledi.

Mumcu, yaptığı yazılı açıklamada Şura’nın “hükümetin siyasi gösteri alanına” dönüştürüldüğünü söyledi. Mumcu, “Eğitim sistemi bugüne dek ideolojik pozisyon alışların, popülizmin, kadrolaşma telaşlarının altında gittikçe daha çağdışı ve akıldışı bir noktaya sürüklendi. Ne üzücüdür ki, bu Şura’da da durum değişmedi, ezber bozulmadı” dedi.

“HÜKÜMETİN SEÇİM ÖNCESİ HALKLA İLİŞKİLER FAALİYETİ”

Hükümetin Şura’yı toplama amacı ve niyetinin sorgulanmaya muhtaç olduğunu kaydeden Mumcu, hükümetin seçimler öncesi bir “halkla ilişkiler faaliyeti” olarak kuru bir popülizm yaptığını söyledi. Mumcu, bu niyeti “katsayı” tartışmasının açıkça ortaya koyduğunu vurguladı.

Mumcu, Şura’da ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilere ayrım yapılmaksızın eşit şartlarda sınava katılabilmelerinin ve eşit şartlarda puanlamaya tabi tutularak tüm üniversitelere girebilmeleri önerisinin kabul edildiğine dikkat çekerken, “Oysa bu sorun ancak ve ancak anayasal ve yasal bir düzenleme yapılarak çözülebilir. Hükümet bu durumu açıkça bildiği halde göstermelik kararlar etrafında toplumu germekten ve bu meseleyi seçim malzemesi yapmaktan imtina etmemektedir” dedi.

HÜKÜMET TOPLUMU GERMEK İSTİYOR

Mumcu, şöyle devam etti:
“Şura’da yürütülen tartışmaların ve önerilerin çerçevesi de hükümetin niyetinin sorun çözmek olmadığını, bütün bir yükseköğretim ve mesleki eğitim sorununu, yeniden imam hatip meselesine indirgeyerek ve ‘çözecekmiş gibi yaparak’ toplumu germek istediğini tekraren ortaya koymaktadır. Altını çizmek isteriz ki, AKP hükümeti eğitim sistemindeki sorunları çözmek istememekte, aksine bu sorunlar etrafında oluşan kamplaşmalardan siyaseten istifade etmek istemektedir.”