Mumcu terörün amacına ulaşamadığını söyledi

Anavatan Partisi (ANAVATAN) Genel Başkanı Erkan Mumcu, terörün amaçladığı düşmanlık duygularını millete yerleştiremediğini, on binlerce insanın hayatını kaybettiği bir süreçte, insanların sağduyularını koruduğunu söyledi.

Terör yüzünden Türkiye’nin büyük kayıplar yaşadığını belirten Mumcu, terörün amaçladığı düşmanlık duygularını millete yerleştiremediğini, on binlerce insanın hayatını kaybettiği bir süreçte, insanların sağduyularını koruduğunu söyledi. Söz konusu süreçte, bütün vatandaşların tek bir millet olma şuuru içinde hareket ettiğini belirten Mumcu, “Milletin sağduyusunu bu kadar güçlü bir şekilde ortaya koyması, terör ve bölücülük karşısında korkmamamız gerektiğini, hiçbir panik duygusuna yer vermemek gerektiğini ortaya koymuştur” diye konuştu.

Siyasi gündemdeki tartışmaların, yaşanan sağduyuya gölge düşürmemesine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Mumcu, “Konuya müdahil olan siyasetcilerin, özellikle de hükümetin konunun üzerinden siyasi prim elde etmeye çalışmaktan kaçınmaları gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, birbiriyle çelişkili beyanlarının milleti rencide ettiğini söyleyen Mumcu, “Hükümetin bu konuda zihnini berraklaştırmaya ihtiyacı vardır” ifadesini kullandı.

Hükümetin, meseleyi çözmekle yükümlü olduğunu unutup muhalefeti suçlayan beyanlarla sorumluluğunu unutturma girişiminde bulundunu savunan Mumcu, geçmişte yapılan hataların hesabının seçimlerde verildiğini kaydetti.

Son günlerde özellikle Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına değinen Mumcu, “Bölücü terörün son eylemleri açıkça ortaya koymuştur ki, bölge halkı PKK’ya olan ilgisini tamamen yitirmiştir” şeklinde konuştu. Mumcu, on binlerce insanı sokağa dökebileceğini, devlet otoritesine bir başkaldırı ortaya koyabileceğini iddia eden bölücü örgütün varabildiği noktanın, çok sınırlı bir asayişsizlik düzeyinde kaldığını vurguladı. Mumcu “Bunun arkasında yatan neden, devlet güçlerinin ortaya koyduğu başarıdan ziyade, milletin bu yöntemlere, bölücü örgütün aklına ve telkinlerine itibar etmeyişidir” dedi.

Mumcu, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mumcu, “SHP’nin 1991 seçimlerindeki tavrının doğru olduğunu söylemiştiniz. Mesela bugün DTP gelse ve seçimlere biz ANAVATAN ile birlikte girmek istiyoruz dese böyle bir şey olabilir mi, veya o tavır neden doğruydu?” şeklindeki bir soru üzerine, “O tavır doğruydu, en azından iyi niyetliydi. Sonuçlarının olumsuz olması iyi niyeti ortadan kaldırmaz… SHP listesinden Meclis’e giren milletvekilleri aslında çok da arzu etmedikleri bir biçimde PKK’nın zorlaması ve dayatmasıyla provokatif bir tutum takındılar. PKK kışkırtması ile bu milletvekillerinin ortaya koyduğu tutuma tepki, bir refleks olarak ortaya çıktı. Bir aklın ürünü olarak ortaya çıkmadı. İyi düşünülmüş bir tutum olarak ortaya çıkmadı. Birbirini besleyen tepkisellikler zincirlerinde bu iyi niyetli girişim sonuçsuz ve değersiz kaldı” diye konuştu.

Söz konusu girişimi suçlamanın ahlaki bir tutum olmadığını belirten Mumcu, “Bunu suçlayan Başbakan’ın, kimi masaya davet ettiği apaçık ortaya koyması lazım. Başbakan -elinde silahı olanların silahı bırakıp masaya gelmesi gerektiğini- söyledi. Bu kesinlikle bir dil sürçmesi değil. Bilinçaltını daha doğrusu bir kafa karışıklığını gösteriyordu. Bunu söyleyen Başbakan’ın 1991 yılında Erdal İnönü tarafından üstlenilen inisiyatifi çok ağır ve haksız bir biçimde eleştirmesi bir kuşkuyu ortaya çıkarıyor; o zaman siz kimi davet ediyorsunuz, kiminle müzakere etmekten bahsediyorsunuz?” dedi.

Mumcu, Türk Amerikan Dostluk Grubu üyesi Robert Wexler’in açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise, açıklamaların tamamını okumadığını ancak son zamanlarda Türkiye-ABD ilişkileri konusunda yanlışlara düşüldüğünü gördüğünü sözlerine ekledi.